Článek o korupci v českém zdravotnictví Zde k přečtení

Schindlerův seznam

19. listopadu 2008 v 10:15 |  Filmový koutek
Tak tohle jsem musela včera v pozních hodinách prostě dokoukat. Protože mě zajímalo, jak to dopadne. Vážne skvěle zpracovaný film. Líbilo se mi, že je natočený černobíle, takže se člověk cítí trochu víc distancovaný než jako třeba u Pianisty, kdy barevné provedení bylo až moc autentický a to pro mě, která všechno moc prožívá u těhlech filmů není dobře.. :)

Nejdojemnější scénou bylo asi ke konci filmu, kdy Schindler pláče, že nezachránil víc židů.

Tenhle film byl natočen za 72 dní, což mi připadá fakt rychlý. :)

Původní ztracený seznam Schindlerových židů byl nalezen v zavazadle se Schindlerovou písemnou pozůstalostí v roce 1999 v podkroví Schindlerova bytu v Hildesheimu, kde Schindler pobýval několik měsíců před svou smrtí roku 1974.

A teď zase něco o filmu :

Konec roku 1939, kde do Krakova přijíždí Oskar Schindler (Liam Neeson). Člen nacistické strany a neúspěšný průmyslník, který má zálusk na získání rychlého bohatství v podobě továrny na smaltované nádobí. Továrnu umisťuje právě na kraj nově vzniklého krakovského ghetta. Chce ve své továrně zaměstnávat židy z ghetta a s jejich hledáním mu pomáhá bývalí účetní židovského původu Itzhak Stermann (Ben Kingsley), který se snaží "dohazovat" práci v nové továrně co možná největšímu počtu lidí. Továrna prosperuje a Schindler začíná vydělávat bohatství. Novým správcem ghetta se stává Aman Goeth (Ralph Fiennes), který má odpor nejen vůči židům, ale i vůči životu jako takovému. Ke konci války se správa Třetí říše rozhodla přesunout všechny krakovské židy do Osvětimi. Schindler chce za každou cenu zachránit co největší počet lidí v podobě nové továrny na granáty v Svitavách - Brněnci v Československu. Goeth však nechce o nějakém přesunu ani slyšet, protože si myslí, že Schindler chce Židy chránit.

Film podle skutečných událostí, které do své knihy sepsal Thomas Keneally natočil slavný režisér židovského původu Steven Spielberg, který za film dostal svého prvního režijního Oscara své kariéry. Splnil tím "povinnost" vůči ostatním židům a sám za tržby filmu nevzal do vlastní kapsy ani dolar.

Jen nechápu tu krutost tenkrát s jakou prostě jen tak vraždili lidi. Nedokážu si to prostě představit. Ty lidi to ani nemrzelo. Prostě jen někoho zabili a bylo jedno jestli je to dítě, žena nebo stařec. Jsem ráda, že se o tom točí filmy, protože jinak by se na to zapomínalo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pepik Pepik | Web | 19. listopadu 2008 v 17:52 | Reagovat

Mne prave prijde,ze ten konec jak se tam rozbreci nad tim,ze nezachranil vic zidu apod ,je prave uplne trapnej.

Sam jsem se divil,ze Spielberg dokazal vystihnout presne tu atmosferu 2.sv.valky,koncentraku,nacistu....protoze mi prijde,ze takovyhle veci nedokazou Amici nikdy pochopit proste.On jo.Ten film je naprosto dokonalej. (mne se tam libil ten kontrast vsechno cernobily jen ta holcicka v cervenym,ktera na konci byal mrtva-kdo videl vi co mam na mysli:-) a Ralph Fiennes - ten tenhle film posunul uplne do nejvyssiho levelu .

2 Zuzka Zuzka | Web | 19. listopadu 2008 v 20:42 | Reagovat

ty jo tak toho jsem si fakt nevsimla ... ze byla mrtva... to musim prozkoumat... ;)

Tak Spielberg je žid.. takže možná to k tomu má taky vekou váhu ... každopádně je skvělý film ..

Díky za komentář :)

3 Enigma Enigma | Web | 23. listopadu 2008 v 13:58 | Reagovat

Tak tehle filmeček mám taky doma a nemůžu říct, že by se mi líbil, to ne, není na něm nic k líbení, ale je prostě skvělý, patří k nejlepším filmům, Schindler musel být ohromný člověk.

4 Alex Alex | Web | 25. listopadu 2008 v 18:43 | Reagovat

Tak na tenhle film se už dlouho chystám...

BTW zdá se mi, že máme mnoho společného :)

5 Elisabeth Elisabeth | Web | 25. listopadu 2008 v 23:33 | Reagovat

První odstavec o těch zajímavostech - to jsem vůbec netušila, že pouhých 72 dní stačilo k vytvoření tak kvalitního a parádního filmu. A že znovunalezený seznam byl ztracený, jsem taky nevěděla. Ale vím, že to je podle skutečné události.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama