Článek o korupci v českém zdravotnictví Zde k přečtení

John Irving - Svět podle Garpa

24. prosince 2008 v 15:00 |  Počteníčko

Tak zase po delší pauze jsem mohla dočíst tuhle skvělou knížku.. Tahle knížka mě doslova pohltila.. je hodně čtivá a příběhy z Garpova života a lidí, co se točí okolo něj, působí jako skutečné.
S Garpem si v téhle knížce prožijete všechno od narození po smrt, přes mnoho tragických, ale i radostných chvil.. Mnohé názory mi přišli třeba trochu přitažené za vlasy, jak se říká. Ale to by asi kniha měla vzbuzovat, aby přitáhla ještě více čtenáře ke knize. Mnohdy jsem měla chuť přelétnou odstavce, kde se mi zdálo, že se nic neříkalo. Ale pak jsem se k nim stejně vracela, protože mi bylo líto tu knihu zase tak rychle dočíst. :) Nechce se mi sem psát obsah té knihy, protože si myslím, že když si někdo přečte nějaký výcuc. který někdo sesmolil, tak už pak nemá takovou chuť do té knihy. Tak se k tomu aspoň stavím já. Každopádně tahle dnes již kultovní knížka stojí za přečtení...

Anotace: Proslulý román Johna Irvinga líčí život a názory fiktivního spisovatele T. S. Garpa. Jako syn excentrické Jenny Fieldsové, která si usmyslela mít dítě bez manžela, dospívá Garp pod jejím vedením v dosti svéráznou osobnost. Po maturitě odjíždějí s matkou do Vídně, oba se stejným cílem: začít psát. Jenny sepíše svůj životopis Sexuálně podezřelá, kterým se rázem proslaví, a stane se vůdčí autorkou ženského hnutí. Garp zase napíše povídku, aby se mohl oženit s Helenou, ochotnou vzít si jedině spisovatele…
Garp ale není výrazný spisovatel a ve své poněkud afektované tvorbě se vypořádává po svém s nejosobnějšími, stále bolestnějšími prožitky, jež jakoby přímo zhmotňovaly děsivé představy, které ho coby starostlivého manžela a otce pronásledují. Proslaví se až svým bulvárním románem Svět podle Bensenhavera, role veřejné osoby ho však zaskočí opět nepřipraveného.
Přestože je Irvingův groteskní román plný komických situací, dotýká se citlivých a aktuálních témat dnešní civilizace - otázky individuality osobnosti, sexuality, ženského hnutí, násilí a strachu z neštěstí a ze smrti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Alžběta Alžběta | Web | 25. prosince 2008 v 11:40 | Reagovat

John Irving je můj velice oblíbený spisovatel a tohle jsem od něj taky četla a doteďka si některé epizody živě pamatuji, přiznám se ale, že tohle byla pro mě od Irvinga asi nejtěžší knížka.

2 lenii lenii | Web | 29. prosince 2008 v 17:06 | Reagovat

Tahle knížka mi prostě nemohla chybět v knihovničce, protože jsem si ji několikrát půjčovala v knihovně a četla jsem ji vždy s velku chutí... takže jsem si ji zakoupila a rozhodně si to čtení zopakuju. Takže také doporučuju ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama