Článek o korupci v českém zdravotnictví Zde k přečtení

Útěk do divočiny (Into the Wild)

17. prosince 2008 v 13:22 |  Filmový koutek
Tak tenhle kousek jsem viděla nedávno a musím říct, že po skončení filmu jsem jen tak zaraženě seděla a pomalu jsem si musela uvědomit, že už je konec.. Vážně mě přikurtoval k židli .. :) Ač si myslím, že to nebude každého šálek kávy, tak bych Vám to doporučila. Za prvé je to dle skutečné události (tenhle kluk vážně existoval) a je to hodně zajímavé jako dílo samo o sobě. Myslím, že to stojí za shlédnutí. Ale nečekejte nějakou idylku, jelikož místama je to drsná realita. :)

Officiální text : Málokdo z nás má takovou odvahu jako Christopher McCandless (Emile Hirsch). Bylo mu dvacet dva, když dostudoval vysokou školu, ale místo toho, aby zaplul do civilizačního proudu, ukázal mu vztyčený prostředník a z naivního snílka se proměnil v symbol jedné generace Američanů. Každý krok jeho cesty z města do té nejsyrovější divočiny sledoval slavný herec Sean Penn, který se tentokrát spokojil s rolí režiséra a scenáristy.

Chris McCandless byl skutečným dobrodruhem, jehož život inspiroval podobně stavěného spisovatele Jona Krakauera k napsání strhující knížky podle jeho nalezených deníkových záznamů. Předloha, která připomíná nejlepší
dobrodružné cestopisy Jacka Londona nadchla právě Seana Penna, který se okamžitě po přečtení rozhodl koupit práva a natočit podle ní film. "Že chci natočit film jsem věděl hned po prvním přečtení. To téma, jeho postavy a prostředí, ve kterém se příběh odehrává, si přímo říkaly o to, aby se objevily na filmovém plátně. Doufám, že se mi podaří omotat si diváky kolem prstu stejně pevně, jako se to podařilo Krakauerovi s lidmi, kteří to četli," říká Penn.

Chris se vymykal odjakživa, ale to, co udělal bezprostředně po absolvování univerzity ho dělá výjimečným i mezi výjimečnými. Všechny své dosavadní úspory
věnoval charitě a s minimální výbavou a přípravou vyrazil napříč Spojenými státy na Aljašku, kde chtěl vyzkoušet život v divočině. Na své strastiplné cestě, během níž mu šlo několikrát o život, potkal spoustu úžasných bytostí, které zformovaly jeho pohled na svět a pomohly v přípravě na vstup do chrámu přírody na nelítostném americkém severu. Naivní mladík se během té cesty přetransformoval v sebevědomého muže, jenže v lůně aljašské divočiny mu ani tento přerod nebyl moc platný. Splněný sen bohužel někdy stojí víc než hromada peněz.

Stejný přerod jako jeho hrdina absolvoval i talentovaný herec Emile Hirsch (Legendy z Dogtownu, Alpha Dog), který musel projít náročnou průpravou, aby Seanu Pennovi dokázal, že tuhle cestu dokáže ujít. Doprovázejí ho na ní hvězdá jména. Marcia Gay Harden (Tajemná řeka, Úsměv Mony Lisy) a William Hurt (Mr. Brooks, Dějiny násilí) coby jeho rodiče, nebo Vince Vaughn (Rozchod!, Nesvatbovi) a Catherine Keener (Adaptace, Kapote) jako jeho svérázní průvodci.


Zajímavosti : Chris ve skutečnosti sepsal jiný vzkaz (prosbu o pomoc), který připíchl na opuštěný fairbanský autobus číslo 142. Vzkaz, který je ve filmu je původně "pouze" jednou z jeho poznámek z provizorních deníků (psal na vše co mu přišlo pod ruku: od sešitů, kůry stromů, vnitřek autobusu až po poznámky na okraji knih a příruček, které měl sebou a které většinou podepisoval svým alteregem jako Alexandr Supertramp).

Skoro celý Útěk do divočiny natáčel Sean Penn pod širým nebem, a vetšinou přesně v těch lokacích, které navštívil skutečný Chris McCandless. Štáb zcestoval celý severoamerický kontinent: od Mexika přes Kalifornii, Las Vegas a Grand Canyon, a celkem čtyřikrát se přesunul na Aljašku - to aby tu zachytil všechna čtyři roční období.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eva* Eva* | Web | 17. prosince 2008 v 16:43 | Reagovat

Hele, kdybych byla znovu mladá, tak bych něco takového chtěla prožít. Celej život jsem byla tak trochu dobrodruh..

2 Alex Alex | Web | 17. prosince 2008 v 20:38 | Reagovat

Tak tenhle film mě hodně dostal. Určitě to není pro každýho, ale mě to oslovilo... :)

3 Libor Libor | Web | 18. prosince 2008 v 11:15 | Reagovat

Film je to zajímavý a ten závěr...to je velká síla. Nicméně nabízím i jiný pohled na události, které S. Penn dle mého názoru trochu zidealizoval. Alex supertramp ve skutečnosti žádným "supertrampem" nebyl, neboť se v divočině choval jako úplný zelenáč. Např. během cesty si nezjistil, že řeka se pravidelně (!) rozvodňuje. Také jej nenapadlo zkusit se dostat pryč jinou cestou a už vůbec jej nenapadlo ještě před cestou si nějak důkladněji prostudovat či zakoupit (!) mapy dané lokality... Prostě zelenáč, který toho o životě v divočině zase tak moc nevěděl...Tím nechci snižovat kvality filmu ani herců, či snad trudný osud hlavního hrdiny

4 Libor Libor | Web | 18. prosince 2008 v 11:18 | Reagovat

..abych jen tak neplácal do větru :-)   http://www.newsminer.com/news/2008/apr/06/accidental-explorer-provides-eloquent-meditations-/

dobrá je tato pasáž: "Simpson avoids taking a firm stand on McCandless. She admits to having vacillated between viewing him as a romantic and dismissing him as an idiot. “Mostly,” she says, “I’m puzzled by the way he’s emerged as a hero, a kind of privileged-yet-strangely-dissatisfied-with-his-existence hero.”

5 ann-ihilation ann-ihilation | Web | 25. prosince 2013 v 15:01 | Reagovat

Into the wild je perfektní a opravu mrazí, že se tohle stalo.. :) Třeba mě i příjemně překvapilo, že na rozdíl od knihy má tenhle film takovou zvláštní poetiku, asi je to i tím soundtrackem a nádhernou přírodou. Ale fuj, taky mě mrazí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama