Článek o korupci v českém zdravotnictví Zde k přečtení

Jako kníže Rohan (1983)

4. ledna 2009 v 14:47 |  Filmový koutek

Dnes se mi poštěstilo shlédnout jeden dobrý kus z naší televizní tvorby na ČT 2. V hlavní roli se objevil Vladimír Menšík a musím říct, že to zahrál tak pěkně, až jsem na něj byla naštvaná jaký je ten hlavní hrdina necita. :)

O co šlo : Vladimír Menšík v dramatickém příběhu náhle zbohatlého venkovana. Hra vypráví o tragickém osudu A. Špáty, který jako chudý podruh nečekaně zdědil 15 tisíc zlatých. Je přesvědčen, že z kapitálu je zajištěn na celý život, že bude žít "jako kníže Rohan". Podléhá své pyšné matce a podceňuje dobrou a skromnou ženu. Koupí na venkově dva domy, v hospodě hostí podlézavé sousedy - snaží se žít jako bohatý člověk
Klasik české realistické prózy K. V. Rais, podle jehož novely "Špáta" vznikla televizní adaptace J. Z. Nováka, realisticky postihl člověka ve vztahu k majetku a jeho touze společensky povýšit. Ve Špátovi vytvořil společenský typ, který přesáhl svou dobu.

Jak už je zde řečeno Špátovi jeho rychle získané bohatsví přejde do hlavy. Myslí si, že je král. Vytahuje se na své nyní již chudé přátele, kteří teď už nejsou na takovém stupni ve společnosti, aby se s nimi mohl bavit. Jeho matka je strašná megera a pořád by jen zbrojila proti snaše, protože samozřejmě ona byla strašný omyl jejího syna. Nicméně Barunka, manželka, všechno přetrpívá, ale odmítá nosit nový kožich a boty. Snaží se manželovu marnotratnost krotit. Ale on je spíš tím na ní naštvanější, že chodí oblíkaná jako nuzačka, kdežto on má 15 000 zlatých. Přitom už v té době si musí půjčovat od lichváře. Vykutálený soused vidí, že Špáta má problémové manželství, a tak mu chce představit svojí dceru Pepinu, která je ve Vídni. Pepina se Špátovi zalíbí a jede s ní na posvícení, i když má jeho manželka rodit. Mezitím Barunka se vydává do kostela, ale cestou ji srazí rozjetá bryčka Špátova, na které si veze Pepinu do hotelu, kde s ní stráví tři dny. Nakonec se ukáže, že Pepina pracuje ve Vídni ve vykřičeném domě. :) a že tahá Špátu za nos. Nicméně po třech dnech se vrací Špáta domů a vidí, jak ženy nesou rakev jeho ženy a před touhle rakví se nese ještě jedna malá bílá rakvička. Jeho matka předstírá jakou ztrátu pro ní znamená smrt její snachy. Věřte mi, že jsem chtěla přes tu obrazovku tuhle babkou proplesknout .. :-D Manželovi ani tchýni nedovolí zůstat na pohřbu a tedy jsou vykázáni z pohřbu. Špáta jede za Pepinou, ale ta tam už dávno není, protože její vychytralý otecko si zjistil, jaký má nápadník dluhy. Jako spráskaný pes se vydává tedy Špáta domů, kde už exekutor všechno zabavil. Špátu raní mrtvice a jeho matka musí pak svého syna tahat na vozíku, jelikož ochrnul. Naštěstí jeho dva syny si vzali pod svá křídla Barunčini příbuzní, takže takovéhleho osudu byli ušetřeni.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Alžběta Alžběta | Web | 6. ledna 2009 v 22:59 | Reagovat

Tak tenhle film jsem kdysi dávno taky viděla a taky jsem se u toho vařila vzteky!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama