Článek o korupci v českém zdravotnictví Zde k přečtení

LARP - Live Action Role Playing

14. ledna 2009 v 12:18 |  Zajímavosti

Tak tohle téma jsem se dala, protože občas se mi stává, že když řeknu slovo "LARP", tak nikdo neví o co jde. Já abych pravdu řekla, jsem se toho zůčastnila jenom jednou a docela se mi to líbilo.

O co jde ? .. Možná občas vidíte po Praze běhat lidi v různých převlecích jako třeba upír nebo lidi, co jsou oblečení po způsobu středověké módy. Tohle jsou lidi, kteří očividně hraji tuhle hru. Jde o to, že ve světě larpu si hrajete na postavu, kterou si vymyslíte. Vaše postava má svojí minulost a vy vlastně můžete být cokoliv si přejete, ale musí být schválena, jak bude níže řečeno.
Svojí postavě se lidi věnují třeba i týdny dopředu a šijou si kostými, které pak vypadají vskutku dokonale, jak jsem sama mohla vidět. Chce to, ale odvahu tam jet. Já jsem třeba zpočátku byla strašně vystrašená z toho, že najednou hraju určitou postavu a bavím se tam s lidma. Jsem se tam tak nějak motala ostatním pod nohy a nevěděla jsem, co mám dělat. Ale tak to je asi u všech začátků. Nakonec mě hra vážně bavila.

Larpy mohou mít tolik druhů a žánrů, jako mají knihy, divadelní hry či filmy. Přesto je však většina larpů založena na literatuře fantasy a science fiction, případně historických událostech. Zatímco některé larpy si prostředí vypůjčují z existujících děl (např.Pán prstenů či Svět temnoty), většina využívá prostředí navržené konkrétně pro daný larp.
Celkový svět larpu je vytvořen hráči ve spolupráci s organizátory - nazývanými též GM (z angl. "game master") či u nás rozšířeným orgové (zkrácenina a zkomolenina ze slova organizátoři), kteří určují jakési hranice fiktivního světa. Orgové rozhodují, jakým způsobem budou hráči tvořit svoje postavy, nebo jim je dokonce přidělují. Postavy schválené či navržené orgy spolu s konflikty, které si s sebou přinášejí, mají zpravidla úzký vztah k ději a zápletce hry. Orgové také můžou mít velký vliv na samotný průběh hry například ovládáním tzv. cizích (nehráčských) postav.
Hráči larpu zpravidla vnímají herní události jako příběh, v němž je jejich postava protagonistou. Zde se však sluší poznamenat, že jen velmi málo larpů používá předepsané role či příběhy obvyklé v divadle. To, zda má larp "vyprávět příběh", je mezi hráči a teoretiky velmi kontroverzní téma.
Některé larpy (zejména divadelní) se soustředí zejména na konflikty mezi hráčskými postavami nebo jejich seskupeními. Naproti tomu dobrodružné larpy staví hráče proti nehráčským postavám a překážkám vymyšleným organizátory.
Larpy se liší ve velikosti - od několika hráčů až po tisíce (u nás spíše stovky), a v délce - několik hodin (různé komorní larpy) až několik měsíců (městské hry). Některé larpy jsou součástí větších celků - kampaní či kronik sdílejících stejný svět, pravidla či postavy. Jiné jsou zcela samostatnými hrami.

 z  www.1swellfoop.net/dlip.htm    
1.obrázek z blog.banapsis.eu/labels/larp.html


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Mlle Mlle | Web | 14. ledna 2009 v 17:06 | Reagovat

přiznám se, že jsem také vůbec nevěděla, co je LARP, ale myslím, že to může být zajímavé... nechceš trochu víc popsat tu Tvou účast, pocity a dojmy?

2 Samotář Samotář | Web | 4. února 2009 v 23:18 | Reagovat

No... aspoň, že už se o nás nemluví jako sektě nebo agresorech co si potřebují vybýt svou zlost...jo to bejvaly časy...

doporučuji www.asf.cz

3 Annonym/ka Annonym/ka | E-mail | Web | 18. listopadu 2011 v 13:03 | Reagovat

Ahoj, tvůj článek se mi hrozně líbí :D jsem ráda, že nejsem sama jako holka, kdo kdy byl na larpu!! loni jsem taky byla poprvý, na Helmáči www.bitva.helmac.cz a 1) měla jsem úplně stejnej pocit jako ty-bála jsem se, co se tam bude dít 2)jsem se taky zezačátku pletla lidem pod nohy 3)bylo zezačátku těžký se vžát do role-hele, já šla s mečem a štítem, a proti mě vyběhli 3 kluci a "zmlátili mě" zbraněma naštěstí to s nima tolik nebolí, ale pak už jsem šla pro jistotu jenom za lukoše a střílela z bezpečí dálky :-))
Larp všem doporučuju, není to jen "pro duševně choré závisláky na fantasy", ale je to báječný, večer si sednete do kroužku kolem ohně a přítel nepřítel, vyprávíte si zážitky toho dne a smějete se vlastním chybám :-)

a kdo bude chtít, můžu ho informovat víc, jak larp probíhá, na co si dát bacha atd... dyštak mi napište na mail

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama