Článek o korupci v českém zdravotnictví Zde k přečtení

Výměna (Changeling, 2008)

26. února 2009 v 14:29 |  Filmový koutek

Režírující Clint Eastwood si rád vybírá příběhy, které jdou až na dřeň lidských emocí. Výměna není výjimkou. Příběh ženy, jíž osud připraví řadu nesmírně těžkých životních zkoušek, je podobně výjimečný jako režisérovy předchozí a mnoha cenami ověnčené filmy Nesmiřitelní, Tajemná řeka nebo Million Dollar Baby.

Los Angeles, březen 1928. Je svěží sobotní ráno a v útulném domku na předměstí se svobodná matka Christine Collins (Angelina Jolie) před odchodem do práce loučí se svým devítiletým synem Walterem. Netuší, že ho možná vidí naposledy. Po návratu z práce totiž čelí asi největší noční můře každého rodiče - zmizení dítěte. Navzdory usilovnému pátrání státních orgánů se nepodaří zachytit jedinou stopu ztraceného chlapce. Uběhne pět měsíců a najednou, jako blesk z čistého nebe, udeří šťastná novina. Walter se našel a losangeleská policie, která si potřebuje napravit pošramocenou pověst, zaviněnou četnými skandály, ho s velkou pompou před zraky novinářů předává přešťastné matce. Moment nadšení záhy vystřídá další vlna zoufalství. Nalezený chlapec není její Walter. Policie, která nechce přijít o kladné body, ale trvá na tom, že nalezenec je pohřešovaný Walter Collins a matčiny protesty vysvětluje neskutečnou psychickou zátěží. Stejně bohorovně odmítá i evidentní důkazy svědčící ve prospěch její teorie. Zoufalí lidé dělají zoufalé věci a Christine se pustí do boje za svou pravdu s takovou vehemencí, že začne být nepohodlná. Zatímco ona chce jen najít svého pravého syna, ti
, kteří by jí měli pomáhat a chránit, dělají vše proto, aby ji umlčeli. Třeba i navždy.

Neuvěřitelný příběh bojovnice Christine Collins spatřil světlo světa díky scenáristovi Michaelu Straczynskimu, který ho před sedmi lety objevil v archivu losangeleské radnice. "Chystali se zničit nějaké staré záznamy a nabídli mi, jestli se v nich nechci prohrabat, než skončí v peci. Když jsem narazil na záznam o jejím případu, nevěřil jsem, že se to skutečně stalo. Ta žena vytrvale kladla jednoduchouotázku - Kde je můj syn?, a málem jí rozložila policejní sbor města Los Angeles," říká Straczynski. Nabídl příběh slavným hollywoodským producentům Brianu Grazerovi a Ronu Howardovi, protože věděl, že mají slabost pro látkypodle skutečných událostí, a ti ho doporučili Clintu Eastwoodovi, který s nimi tuto vášeň sdílí. "Vzal jsem si scénář do letadla a hned po přečtení jsem věděl, že to chci točit. Mám rád skutečné příběhy, zvlášť když působí naprosto neskutečně," říká slavný herecký a režisérský veterán.

Vážně moc pěkný film, který mě opět dovedl k tomu, že jsem se před obrazovkou musela rozčilovat, jak dokáže být svět nespravedlivý a člověk je prostě bezmocný proti některým presům, do kterých ho svět může zavést. Angelina v hlavní roli hraje úžasně. Vážně by si člověk pomyslel, že její dítě unesli. Vážně bych řekla, že stojí za to to vidět.
Moje hodnocení souhlasí s csfd a to je 88 %

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lovely-X Lovely-X | Web | 26. února 2009 v 14:34 | Reagovat

to je boží film !! sice sem ho neviděla :D ale určo je !

2 Arty Arty | Web | 26. února 2009 v 14:35 | Reagovat

Mě tohle úplně dostalo....nádhernej film :).

3 Ivka Ivka | Web | 26. února 2009 v 14:38 | Reagovat

ahoj hlásni tu : http://netusik.blog.cz/0902/vgs-02-vyhodnotenie-finale pre Ivka...Za hlások Dakujeeem :DD

4 Nicky Nicky | E-mail | Web | 26. února 2009 v 17:00 | Reagovat

tak na tenhle fim jsme se s kamarádkou chystali do kina, ale nějak to nevyšlo...:-(ale chtěla bych ho vidět už kvůli Angelině, kterou mám ráda!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama