Článek o korupci v českém zdravotnictví Zde k přečtení

Novinky z Egypta

20. srpna 2009 v 9:11 |  Zajímavosti
Obrázek z http://info-koktejl.cz

V poslední době jste si mohli všimnou, že se více píše o památkách v Egyptě. Buď v tom dobrém smyslu a nebo v tom horším. ;o)

Za prvé, co mě vážně fascinuje, je objevení jeskynního koplexu pod pyramidami. Vchod do tohohle komplexu plného jedovatých ošklivých pavouků a netopýrů, které nynější zoologové ještě ani neznají, je pod Velkou Cheopsovou pyramidou. Obdivuji se Britským průzkumníkům v čele s Collinsem. Já bych do žádné jeskyně plné havěti nikdy nevlezla. Kort když je to pod pyramidami, kde na mě může čekat kdoví co.. Každopádně jsem zvědavá, co tam ještě objeví. Budu to monitorovat.

Foto: profimedia

A teď ta horší zpráva. Mnoho turistů z celého světa dychtí vidět ty krásné zachovalé malby hrobek v Údolí králů a královen. Chtějí se kouknout do pyramidy a poznat krásné chrámy. Ale to moc nesvědčí právě těm malbám, za kterými podnikají svoji dlouhou cestu. Špatná ventilace skloubená s potícími se a dýchajícími turisty působí špatně na barvy, které začínají podléhat zkáze. Podle Zahi Hawasse, předseda Egyptských starožitníků, můžou kresby zmizet z povrchu zemského za takových 150 - 500 let. Nás se to týkat už sice nebude, ale co se nás může týkat je to, že kdybychom se třeba za nějaký čas chtěli jet podívat na hrobky, tak nás nezavedou do těch pravých, ale jen do replik. To se má, co nejdřív týkat hrobek Tutanchamona, Nefertiti, Sethi I. Tak si říkám, ještě že jsem tam už byla. I když už je to taky dávno.. Asi už 5 - 6 let ? Si to taky už moc nepamatuju. A než sežěnu někoho, kdo by byl ochotný na památky, tak mě pak pustí jen do nějaké repliky. To už není ono.. :-D Ale tak zase za ochranu těhlech pokladů .. Hmm .. :o)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Eva* Eva* | Web | 20. srpna 2009 v 10:11 | Reagovat

Dobré dopoledne ☼
Pyramidy vidět na vlastní oči, to je můj sen a asi už to sen zůstane..

2 Eva* Eva* | Web | 21. srpna 2009 v 8:18 | Reagovat

Zuzko, tak dej pak vědět, jestli tu ženu znáš. Je to stejně zvláštní věc...:-D

3 Tomáš Tomáš | Web | 21. srpna 2009 v 17:24 | Reagovat

Egypt. Už to slovo v člověku probudí fantastické obrazy, zástupy klečící před faraonem a kameníky budující megalomanské chrámy na březích ohromného Nilu. jsem přesvědčen, že o skutečné historii tohoto národa zdaleka nevíme tolik co si myslíme a věřím, že pod pousštním pískem na nás čekají ještě ohromná překvapení.

PS: Souhlasím, že vidět originál nebo kopii je rozdíl. Vejít do skutečné hrobky v Údolí Králů je pocit, na který se nezapomíná stejně jako stát před Tutanchamonovou zlatou maskou. Vědět, že jde jen o padělek by tento zážitek silně degradovalo.

4 ViK ViK | 21. srpna 2009 v 19:14 | Reagovat

O tom komplexu pod pyramidami jsem už slyšel. Prý už o něm věděl před lety nějaký archeolog, ale pak musel zanechat odkrývání a tak se chodba otevřela až teď.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama