Článek o korupci v českém zdravotnictví Zde k přečtení

Září 2009

Hanebný parchanti ( Inglourious Basterds, 2009)

30. září 2009 v 18:17 Filmový koutek
Bylo nebylo v nacisty okupované Francii… Vítejte ve Druhé světové válce podle Quentina Tarantina. Vítejte ve světě, kde historická realita ustupuje lehce brutálnímu pohádkovému vyprávění jednoho z nejkontroverznějších režisérů současnosti. On sám přitom tvrdí, že se poetika Hanebných panchartů asi nejvíc přiblížila náladě filmu, který mu udělal jméno - násilnické černočerné komedii Pulp Fiction - Historky z podsvětí.
Německé vojáky ještě nepřestaly bolet nohy po smělé invazi do západní Evropy, když mladičké Shosanně (Melanie Laurent) přímo před očima německý důstojník Hans Landa (Christoph Waltz) vyvraždil členy její rodiny. Ona sama jen tak tak unikne do Paříže, kde se ukryje pod
novou identitu provozovatelky biografu. Na jiném místě hákovým křížem rozkopané Evropy se pod vedením lehce zupáckého amerického poručíka Aldo Rainea (Brad Pitt) formuje neobvyklá vojenská jednotka. Úkolem jejích členů je nejen přežít na území plném nacistů a jejich přisluhovačů, ale zároveň lividovat jejich elity a to tak efektně, že tím mezi nimi budou šířit strach a paniku. Říkají si Pancharti a právě je čeká ta nejtěžší mise, která může zcela změnit průběh války. V jednom pařížském biografu se chystá premiéra nového německého propagandistického eposu a téhle události se má účastnit řada nacistických špiček (možná i samotný Hitler). Úkolem Panchartů bude na akci proniknout a ukázat šéfům Třetí říše, jaké to je, když je člověk po smrti. Nepočítají ovšem s tím, že přímo pod světlem promítačky osnuje svůj plán pomsty za smrt blízkých osiřelá Shosanna a že když se jeden geniální plán na atentát střetne s jiným, výsledkem může být ještě geniálnější neúspěch. (oficiální text distributora)


Film je natočený formou krátkých kapitolek, které nás postupně uvádějí do dějě. Ačkoliv Tarantino na scénáři pracoval přes deset let a sám tvrdí, že se dá tento počin srovnat s Pulp Fiction, já nemůžu souhlasit. Film byl pro mě ze začátku zdlouhavý a nudný. I když musím říct, že konec mě velmi zaujal. Nebo spíš to, co předchází tomu konci. Takové to rozuzlení a blížící se vrchol. Opravdu obří nacistická jatka v plamenech mě moc neuspokojila po mé divácké stránce. Co musím tomuhle filmu vzít za klad je výborné obsazení Brada Pitta. Vážně mě mile překvapil. Plus také musím vzít vděkem za to, že jsem si mohla procvičit francouzštinu, protože v tomto filmu se mluví hodně jazyky. Shrnutím musím říct, že tento film nedosahuje pro mě kvalit jak Pulp Fiction ( patří mezi moje nejoblíbenější) ani Kill Billa. Což je docela škoda.

Moje hodnocení: 5/10


3. ročník

29. září 2009 v 18:22 Ze života mého

Tak dneska mi začal nový školní rok ! Venku je ošklivo a člověk musí koukat na zataženou oblohu, což mu moc nálady nepřidá. Vůbec podzim nikdy nepůsobi na mojí psychiku příznivě. Jakmile se začne zkracovat den a já musím vstávat za tmy, tak se snižuje všechna moje chuť do nějaké práce a začínám být hodně letargická. Už aby bylo jaro! :o) Pozitivum je, že teď budu mít víc času se věnovat téhle své stránce. Zase po nějaký čas. Za měsíc tomu bude rok, co jsem začala tenhle blog psát. Ani nevím, jak mi ten druhák rychle utekl. A naštěstí úspěšně. Tak doufám, že i tenhle dopadne stejně. Patologie se zdá být takhle zpočátku docela hodně zajímavá.

Tajné Slunce - Ty nepoletíš !

13. září 2009 v 22:50 Hudbička
Pražská skupina Tajné Slunce v pátek 11. září 2009 pokřtila svoje 3 album s názvem Ty nepoletíš! Měla jsem to štěstí, že jsem se téhle velké události mohla také účasnit. A nebyla jsem sama v klubu Pilot se sešlo dost fanoušků téhle kapely. V první části koncertu odehráli nové pisničky a mě se moc zamlouvaly. Škoda jen, že moje finanční situace mi nedovolila, abych si tenhle nový kus mohla koupit. Každopádně bych mohla říct, že se nijak moc neodlišují od starší tvorby, i když tento soud vynáším jen po prvním poslechu. ( a vůbec si nestěžuju) ;o) Každopádně v druhé půlce zahráli moje oblíbené jako je Skočná a nebo Břevnovský Undreground ..
Doporučuju všem, co mají rádi world music a tyhle podobné rytmy, aby navštívili jejich stránky a třeba si poslechli pár jejich výtvorů. www.tajneslunce.345.cz/

Wham! - Wake me up before you go go !

10. září 2009 v 16:53 Hudbička
Chtěla bych se omluvit, že teď sem tam často nepřispívám,ale užívám posledních týdnů volna než se zase vrhnu na nový školní rok plný patoly, patofysiologie, mikrobiologie a dalších jiných zajímavých oborů jež mě mají připravit na povolání lékaře. ;o)

Chtěla bych sem dát tuhle písničku, která mi připomíná dětství. Včera jsem ji slyšela v rádiu a úplně se mi vybavila melodie, která se ozývala z elektrického piana, které jsme měli doma. Jako malá jsem se na tuhle melodii hejbala do rytmu. To byly časy.

Přeju všem krásný den !


Kingsley Amis - Šťastný Jim

3. září 2009 v 17:56 Počteníčko
Tahle knížka mě vážně mile překvapila. Její konec byl pro mě famózní. Hodně jsem se u ní nasmála a dokázala mi zlepšit náladu i v deštivém dni.

Děj se odehrává v padesátých letech 20.století na cambridgské universitě, kde James Dixon bojuje o své postavení učitele. Jeho osud visí na pochybném vlásku a nůžky třímá více méně roztržitý profesor Welch, kterému se Dixon snaží všelijak podlézat.
Jednou je Dixon pozván na večeři k Welchovi, kde se má konat i nějaké hudební představení. Zde poznává Bertranda, syna Welche, a Christinou, která mu hned padne do oka. Hudební radovánky Dixona brzy unaví a tak se rozhodne navštívit nedalekou hospodu. Když se vrátí zpátky do svého pokoje už v dosti podroušeném stavu, tak omylem propálí prostěradla, stolek a koberec cigaretou. Ráno mu ale pomůže Christina, která ho nesmírně překvapí, že je jiná než čekal.
Bertrandovi se nelíbí, že Dixon "oblbuje" jeho slečnu a tak mu začíná vyhrožovat vyhazovem z univerzity. Když má Dixon odprezentovat přednášku pro širokou veřejnost, tak se z nervozity opije. Samozřejmě přednáška se mu nepovede a ta mu zajistí vyhazov ze školy. Samozřejmě to nakonec všechno dobře dopadne. Ale to Vám už nepovím.