Článek o korupci v českém zdravotnictví Zde k přečtení

Hanebný parchanti ( Inglourious Basterds, 2009)

30. září 2009 v 18:17 |  Filmový koutek
Bylo nebylo v nacisty okupované Francii… Vítejte ve Druhé světové válce podle Quentina Tarantina. Vítejte ve světě, kde historická realita ustupuje lehce brutálnímu pohádkovému vyprávění jednoho z nejkontroverznějších režisérů současnosti. On sám přitom tvrdí, že se poetika Hanebných panchartů asi nejvíc přiblížila náladě filmu, který mu udělal jméno - násilnické černočerné komedii Pulp Fiction - Historky z podsvětí.
Německé vojáky ještě nepřestaly bolet nohy po smělé invazi do západní Evropy, když mladičké Shosanně (Melanie Laurent) přímo před očima německý důstojník Hans Landa (Christoph Waltz) vyvraždil členy její rodiny. Ona sama jen tak tak unikne do Paříže, kde se ukryje pod
novou identitu provozovatelky biografu. Na jiném místě hákovým křížem rozkopané Evropy se pod vedením lehce zupáckého amerického poručíka Aldo Rainea (Brad Pitt) formuje neobvyklá vojenská jednotka. Úkolem jejích členů je nejen přežít na území plném nacistů a jejich přisluhovačů, ale zároveň lividovat jejich elity a to tak efektně, že tím mezi nimi budou šířit strach a paniku. Říkají si Pancharti a právě je čeká ta nejtěžší mise, která může zcela změnit průběh války. V jednom pařížském biografu se chystá premiéra nového německého propagandistického eposu a téhle události se má účastnit řada nacistických špiček (možná i samotný Hitler). Úkolem Panchartů bude na akci proniknout a ukázat šéfům Třetí říše, jaké to je, když je člověk po smrti. Nepočítají ovšem s tím, že přímo pod světlem promítačky osnuje svůj plán pomsty za smrt blízkých osiřelá Shosanna a že když se jeden geniální plán na atentát střetne s jiným, výsledkem může být ještě geniálnější neúspěch. (oficiální text distributora)


Film je natočený formou krátkých kapitolek, které nás postupně uvádějí do dějě. Ačkoliv Tarantino na scénáři pracoval přes deset let a sám tvrdí, že se dá tento počin srovnat s Pulp Fiction, já nemůžu souhlasit. Film byl pro mě ze začátku zdlouhavý a nudný. I když musím říct, že konec mě velmi zaujal. Nebo spíš to, co předchází tomu konci. Takové to rozuzlení a blížící se vrchol. Opravdu obří nacistická jatka v plamenech mě moc neuspokojila po mé divácké stránce. Co musím tomuhle filmu vzít za klad je výborné obsazení Brada Pitta. Vážně mě mile překvapil. Plus také musím vzít vděkem za to, že jsem si mohla procvičit francouzštinu, protože v tomto filmu se mluví hodně jazyky. Shrnutím musím říct, že tento film nedosahuje pro mě kvalit jak Pulp Fiction ( patří mezi moje nejoblíbenější) ani Kill Billa. Což je docela škoda.

Moje hodnocení: 5/10

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Šárka Šárka | Web | 30. září 2009 v 20:21 | Reagovat

Film jsem viděla a docela se mi líbil. Jen mi přišlo škoda, že Panchartům nedošlo, že se v kině prozradili. Waltz hrál hodně dobře.

2 Alex Alex | Web | 30. září 2009 v 21:38 | Reagovat

Tak já jsem se právě vrátila z kina a musím nesouhlasit. Pro mě je tohle film dokonalý a totálně úchvatný, dokonce možná lepší než Pulp Fiction, protože je daleko promyšlenější. Co mi přišlo nejgeniálnější v žádném případě nebyl Pitt (ač hrál výborně), ale Waltz. Od dávných dob, kdy vlny kin rozvířil Heathův Joker, se neobjevil hrdina takového formátu, který by se s ním mohl rovnat (ať už po stránce scénáristické i herecké), až do teď pochopitelně :D. Vidím to (nejméně) na Oscarovou nominaci, ale přeju si pro něj mnohem víc.

3 Zuzka Zuzka | Web | 1. října 2009 v 6:04 | Reagovat

tak jasně, že Waltz byl fakt výborný .. toho jsem zapomněla zmínit a trochu se za to stydím... vážně geniální postava, která to měla všechno promyšlené.. ale stále si musím stát za PF...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama