Článek o korupci v českém zdravotnictví Zde k přečtení

Leden 2010

Priony

31. ledna 2010 v 9:54 Zajímavosti

Zdravím všechny.. Moc teď nezvládám. Patobiochemie mi bere hodně času. Tak snad ve středu to nějak zužitkuju. Ale kvůli tomu tu dnes nejsme. ;o)

Co jsou to priony ? Priony jsou proteiny, které jsou normální součástí našeho těla. Podílí se na řízení spánku, bdění a jiných vegetativních činostech. Tohle jsou ty "hodný" proteiny, které každý z nás nosí na 20. chromosomu. Ty mají zkratku PrPC, abychom byli přesní.

No a pak tu máme ty "zlé" priony. Jejich zkratka je PrPSC. Ta zkratka SC je podle onemocnění u ovcí, Scrapie, které vyvolává neurodegenerativní změny v mozku. Tenhle špatný protein se liší pouze v konformaci neboli je jinak poskládaný než ten dobrák PrPc. Navíc tenhle zloun při kontaktu s dobrákem je schopen ho konvertovat na svou víru a to je špatné.

Prionová onemocnění jsou vzácné smrtelné neurodegenerativní nemoci. Hlavním jejich znakem je, že se špatný PrPSC hromadí v nervových buňkách mozku, které to nezvládají a postupně odumírají, což nám způsobí právě tu typickou houbovitou strukturu mozku.
U ovcí tomu říkáme scrapie, u krav BSE a u člověka Creutzfeldt- Jacobova nemoc nebo Kuru a další..

Jak se do nás dostanou tyhle špatné proteiny ? Tak za prvé přímým kontaktem s nemocnou tkání. Priony jsou velmi odolné proteiny, které dokonce přežívají sterilizaci. A nebo požitím infekčního masa. Tím je právě specifická nemoc Kuru, která byla rozšířená mezi jedním kanibalským kmenem na Nové Guinei, kde se rituálně pojídali mozky. Avšak po přerušení těchto rituálů nemoc vymizela.

Creutzfeldt- Jacobova nemoc je nejčastější prionové onemocnění. Vyskytuje se u lidí mezi 55 - 65 lety a do jednoho roku nastává smrt. Projevy jsou halucinace, demence, poruchy motoriky. Incidence této nemoci je 1: 1 000 000.


Sherlock Holmes (2009)

26. ledna 2010 v 10:06 Filmový koutek
Nové dynamické zpracování nejznámějšího díla Sira Arthura Conana Doyla "Sherlock Holmes" přináší Holmesovi a jeho věrnému partnerovi Watsonovi poslední výzvu. Ukáže se, že Holmesovy bojové schopnosti jsou stejně tak smrtící jako jeho pověstný intelekt. Obojího bude zapotřebí při odhalování smrtelného spiknutí, které by mohlo zničit celou zemi.
Akční a dobrodužný film "Sherlock Holmes" natočil známý režisér Guy Ritchie pro společnost Warner Bros. Pictures a Village Roadshow Pictures. Robert Downey Jr. ztvárnil legendárního detektiva a Jude Law září v roli Holmesova věrného kolegy Watsona, doktora a válečného veterána, který je impozantním spojencem Sherlocka Holmese. Rachel McAdams uvidíme v roli Irene Adler, jediné ženy, která získala převahu nad Holmesem a která s detektivem udržuje bouřlivý vztah. Mark Strong ztvárnil roli Holmesova nového tajemného protivníka, Blackwooda a Kelly Reilly hraje Mary, po níž touží Watson. (oficiální text distributora)

Přiměřeně akční detektivka, kde si dle mého mínění, každý najde to svoje. Milovníci akce si tu užijí různé rvačky, výbuchy a přestřelky. Obdivovatelé deduktivní schopností Sherlocka taky nepřijdou zkrátka. Vždycky jsem si Watsona s Holmesem předstvavovala jako staré páprdy, co už mají nejlepší léta za sebou.. Ale tahle verze mi taky nepřijde špatná. Co mě naprosto dostalo je jejich společný pes. Takovýhleho vypasenýho buldoga neměla snad ani Tlusťoch z toho seriálu (Jake a Tlusťoch)
Co bych chtěla vypíchnout je krásně počítačově zpracovaný starý Londýn, který vypadá fakt důvěryhodně. Tohle prostředí se mi moc líbilo a krásně to doplnilo celou atmosféru filmu.

Moje hodnocení : 8,5/10


Dneska mi štěstí přálo

20. ledna 2010 v 15:53
Tak tuhle hrůzu mám šťastně za sebou ... Děkuji všem, co mi drželi palce..Ještě patobiochemie a zkouška z interní propedeutiky a mám 5. semestr za sebou ..

Nějakou optimistickou písničku by to chtělo ..

Phantom Planet - California


Mikrobiologie

19. ledna 2010 v 9:50 Ze života mého
Tak mi zítra držte palce. Jdu na zkoušku z bakterií a virů a mám v tom strašný maglajs. Člověk by si myslel, že je to jednoduchý. Jenže ona ta každá bakterie a vir má něco specialního, čím se liší od těch ostatních. Je to šílený.

Jinak pár zajímavostí z učebnice
Víte, že první zpráva o použití bakteriologických zbraní obsahuje biblická Druhá kniha Mojžíšova, kde popis šesté rány egyptské poměrně dobře odpovídá epidemii antraxu?
Když se Američani snažili hubit Indiány v roce 1763, tak je doloženo, že jim schválně dávali přikrývky zapomořené virem pravých neštovic.

Red House Painters - Song for a Blue Guitar (1996)

17. ledna 2010 v 10:05 Hudbička

Red House Painter byla alternativní rocková skupina založená roku 1989 v San Franciscu. Deska Song for a Blue Guitar je příjemná na poslechnutí. Dominantou je klasická kytara, která doprovází všechny písničky. Za zmínku stojí písnička Song for a Blue Guitar, All Mixed Up a další..

Song for a Blue Guitar


when everything we felt failed and some music soft in distant sails but it don't sound like it did before then i know i'm left with nothing more than my own ...

Simon´s cat

15. ledna 2010 v 19:05 Postřehy
Tak tahle kočička nejenže je moc roztomilá, ale je i vtipná. A i když zlobí a je sobecká, přece jen bych chtěla někdy slyšet to její vrnění tady u sebe doma..

TV dinner


Cat man do!( tady se mi líbí, jak to má v té ložnici od té kočičky všechno rozbitý)


Snow business


Fly guy


Cinematic Orchestra

13. ledna 2010 v 13:23 Hudbička

Ve zkouškovém mám možnost časově prozkoumávat různé hudební počiny, protože na filmy mi časová tíseň moc nedovoluje koukat.

Tak tohle nu-jazzové britské uskupení mě zaujalo svým počinem The Man with a Movie Camera, což je složená hudba k jednomu starému bezzvukovému ruskému dokomentu z roku 1929 od Dziga Vertova. Jakmile jsem to poprvé uslyšela musela jsem si to opatřit. Na mě to působí dost uklidňujícím způsobem a tak jako relaxačně.
Momentálně poslouchám záznam z koncertu : Live at the Royal Albert Hall a musím říct, že mě nezklamali, co se po nahrávkové straně tyče.
Co bych u nich vyzdvihla, že mají fakt dobré ? Tak jsou to jednoznačně bicí. Které mají ve skladách hodně místa a dokonce i sóla a rozhodně to není nic, co by nestálo za oposlechnutí.. Dále se mi líbí, že jejich hudba je spíše instrumentální a moc se v ní nezpívá. (Aspoň co jsem zatím měla možnost od nich slyšet)

The Man With a Movie Camera


Child song z alba Ma Fleur


All That You Give (Ft. Fontella Bass)


Závěje v Praze ?

11. ledna 2010 v 11:36 Ze života mého

Kdo by řekl, že se budu někdy v Praze brodit skoro pokolena ve sněhu ? Já teda nikdy jsem na to ani nepomyslela.. Ráno jsem se dokonce ani nedostala málem do školy, protože ta moje tramvaj měla za prvé 20 minutové spoždění a pak na každé výhybce musel řidič přehazovat směr ručně.
No naštěstí jsem se domu dostala bez problémů.
Proč nemohl být sníh o Vánocích, kdybych si ho dokázala dokonale užít a dokonce bych na ten sníh měla aspoň čas ? Takhle i když je sněhu habaděj, tak musím dřepět doma na zadku a učit se na mikračku.. Mám to ale pech.
Ale na jednu stranu, když jsem dneska ráno stála na zastávce, tak mi přišlo nádherně poetický ta zasněžená Stromovka, padající sníh ve stěle lamp a všude bylo bílo. To si budu pamatovat ještě hodně dlouho.

Colorfactory - Second Infinity (1999)

10. ledna 2010 v 9:33 Hudbička
Skupina byla založena v roce 1990 Colinem Stuartem v Kalifornii, ale ve svém původním složení se již po prvním koncertu rozpadla. Colin Stuart přivezl demo nahrávku do Prahy v roce 1992, kde později došlo k vzniku nových Colorfactory, kteří prvně koncertovali v listopadu 1993 v klubu Belmondo. Ve vlastní produkci začalo nahrávání v Rudolfinu a nabízení nahraného materiálu hudebním vydavatelstvím. Termín vydání desky se několikrát posunul, debutová deska s názvem Colorfactory vyšla v říjnu 1996. Sedm písní z desky bylo použito jako doprovodná hudba k českému filmu Šeptej režiséra Davida Ondříčka. Při natáčení druhé desky Second Infinity se obměnila sestava skupiny, což se projevilo i na koncertech, kde vystupovali členové spíše podle času. V roce 1999 vychází druhá deska Second Infinity, kapela se na koncertních pódiích objevuje sporadicky, většinou se uskutečnilo jednou za rok vystoupení na podzim. Postupem času bylo pro členy kapely čím dál větší problém se sejít a od roku 2002 kapela mizí z hudební scény úplně. (zdroj: wikipedie)

To, že se kapela rozpadla, neznamení, že by jejich hudba nebyla kvalitní. Tuhle desku momentálně mám už hodně oposlouchanou a působí na mě uklidňujícím a rexačním dojmem. Je na ní jeden song, Que Pasa, který jste mohli zaslechnout v Samotářích. I když toto není žádná novinka, přece si jen myslím, že stojí za poslechnutí i deset let poté.. ;o)

Out of My Mind


Seven
Ecstasy Of St.Theresa-Local Distortion

8. ledna 2010 v 13:25 Hudbička
Tohle jste mohli slyšet v jednom z mých oblíbených českých filmů - Jedna ruka netleská ...