Článek o korupci v českém zdravotnictví Zde k přečtení

Priony

31. ledna 2010 v 9:54 |  Zajímavosti

Zdravím všechny.. Moc teď nezvládám. Patobiochemie mi bere hodně času. Tak snad ve středu to nějak zužitkuju. Ale kvůli tomu tu dnes nejsme. ;o)

Co jsou to priony ? Priony jsou proteiny, které jsou normální součástí našeho těla. Podílí se na řízení spánku, bdění a jiných vegetativních činostech. Tohle jsou ty "hodný" proteiny, které každý z nás nosí na 20. chromosomu. Ty mají zkratku PrPC, abychom byli přesní.

No a pak tu máme ty "zlé" priony. Jejich zkratka je PrPSC. Ta zkratka SC je podle onemocnění u ovcí, Scrapie, které vyvolává neurodegenerativní změny v mozku. Tenhle špatný protein se liší pouze v konformaci neboli je jinak poskládaný než ten dobrák PrPc. Navíc tenhle zloun při kontaktu s dobrákem je schopen ho konvertovat na svou víru a to je špatné.

Prionová onemocnění jsou vzácné smrtelné neurodegenerativní nemoci. Hlavním jejich znakem je, že se špatný PrPSC hromadí v nervových buňkách mozku, které to nezvládají a postupně odumírají, což nám způsobí právě tu typickou houbovitou strukturu mozku.
U ovcí tomu říkáme scrapie, u krav BSE a u člověka Creutzfeldt- Jacobova nemoc nebo Kuru a další..

Jak se do nás dostanou tyhle špatné proteiny ? Tak za prvé přímým kontaktem s nemocnou tkání. Priony jsou velmi odolné proteiny, které dokonce přežívají sterilizaci. A nebo požitím infekčního masa. Tím je právě specifická nemoc Kuru, která byla rozšířená mezi jedním kanibalským kmenem na Nové Guinei, kde se rituálně pojídali mozky. Avšak po přerušení těchto rituálů nemoc vymizela.

Creutzfeldt- Jacobova nemoc je nejčastější prionové onemocnění. Vyskytuje se u lidí mezi 55 - 65 lety a do jednoho roku nastává smrt. Projevy jsou halucinace, demence, poruchy motoriky. Incidence této nemoci je 1: 1 000 000.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 turek turek | 8. března 2010 v 17:20 | Reagovat

Hustyyyy :) vic takovejch clanku

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama