Článek o korupci v českém zdravotnictví Zde k přečtení

Dogville (2003)

17. listopadu 2011 v 22:27 |  Filmový koutek

Na doporučení jsme shlédli další snímek od Larse von Triera se jménem Dogville. Děj se odehrává v zapadákově jménem Dogville (viz snímek). Je to menší osada, kterou obývá 15 lidí a několik dětí. Do jejich poklidného života jednou zabloudí Grace (Nicole Kidman), která sem uteče před gangstery, kteří jí pronásledují. Místní intelektuál a tak trochu spisovatel ji před gansgtery ukryje a přesvědčí občany městečka, aby ji přijmuli mezi sebe a poskytli jí tak úkryt. Jenomže gagsteři se jen tak nevzdávají a využívají k hledání Grace i služby policie. Úměrně s tím, jak narůstá strach v obyvatelích, tak tím jsou více kladeny i nároky na Gracinu přítomnost v Dogville. Občané se k ní začínají chovat spíš jako ke služce než k sobě rovné.

Nebudu psát celý příběh, ale jak se děj začal vyvíjet tímto směrem, čím dál víc se mi film přestal líbit. Nebo spíš ne líbit, ale začal ve mě vzbuzovat velice negativní emoce. Samozřejmě to je určitě účelem filmu vzbuzovat tyto emoce, ale já je zrovna moc nevyhledávám. Kdybych film měla shrnout, tak je tu pěkně vidět, jak se lidi dokážou změnit v hyeny, i když to nejprve myslí dobře. A také, že člověk by se měl trochu postavit i osudu a ne nechávat se jen tak vláčet událostmi.

Co se mi dále líbilo na filmu bylo to, že děj se odehrává (viz obrázek) na malé ploše. Vlastně jen mezi čárami na zemi a pár kusy nábytku. Ještě jsem toto nikdy neviděla a tak mě to zaujalo.

Moje hodnocení 8/10

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Libor Libor | Web | 17. listopadu 2011 v 23:50 | Reagovat

Trier je dost náročný režisér, když jsem viděl jeho snímek Tanec v temnotách, tak mě to dost znechutilo, což je ale ostatně jeho účel. Šokovat, provokovat. Něco ale na jeho tvorbě je, možná proto se na každý další film těším.

2 Zuzka Zuzka | 18. listopadu 2011 v 14:38 | Reagovat

Tenhle film se mi opravdu celkově líbil, když se na to kouknu zpátky s odstupem. Asi zkouknu ještě nějaký jiný film od něj. I když možná se pak budu proklínat, že jsem do toho šla. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama