Článek o korupci v českém zdravotnictví Zde k přečtení

Ira Levin - Rosemary Má Děťátko

29. listopadu 2011 v 20:03 |  Počteníčko

Příběh se odehrává v New Yorku, kde mladý pár se rozhodne vzít byt v domě, se kterým souvisí dlouholetá podivuhodná zvýšená koncentrace sebevražd. Rosemary je žena v domácnosti, která by ráda miminko. Guy se živí jako málo úspěšný herec, který se objevil v pár reklamách. Po záhádné sebevraždě jedné obyvatelky domu se pár seznámí s postaršími sousedy, kteří se zprvu zdají být velice příjemný pár. Jednou po večírku u sousedů se zdá Rosemary podivuhodný sen, kdy je znásilněná ve spánku a nemůže se bránit. Po nějakém čase zjistí, že je konečně těhotná, jak si přála. Dobří sousedé jí zajistí velice dobrého a mediálně známého doktora a sousedka ji začne dělat zvláštní nápoje, aby miminko dobře rostlo. Rosemaryno těhotenství je velice komplikované a zde se začíná projevovat její paranoa. Začne si myslet, že sousedé jsou členy určité čarodějnické sekty a že jí chtějí miminko po narození ukrást. A čím blíž je datum porodu, tím víc začíná být Rosemary podezřívavější. Jsou to pouze výplody její mysli a nebo je to pravda ? ;o)

Podle této prózy byl natočen i film, který velice odpovídá knižní předloze. Řekla bych, že o trochu víc se mi líbila knížka, protože přece jen se člověk může lépe vžít do role Rosemary a víc si představovat, což u filmového ztvárnění moc nejde. Také se mi líbila gradující paranoa hlavní představitelky. Jelikož teď máme stáž z psychiatrie, tak bych si možná tipla, že u ní je možné vidět počínající fázi paranoidní schizofrenie ( a nebo taky ne ? kdo ví.. psychiatr ještě zdaleka nejsem ;o) ) Každopádně příběh je napínavý od začátku do konce a stojí určitě za přečtení a nebo za zkouknutí filmu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Libor Libor | Web | 30. listopadu 2011 v 9:25 | Reagovat

Kdysi jsem si to koupil v Levných Knihách za 49 kč. Dobrá knížka.

2 T(h)om T(h)om | Web | 30. listopadu 2011 v 16:46 | Reagovat

Znám jen jako film od Romana Polanskeho. Bylo to dobré, ale ke konci už trochu přehnané. V knížce to možná vyzní lépe - ostatně jako vždy. Zdravím:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama