Článek o korupci v českém zdravotnictví Zde k přečtení

Doc. MUDr. Jaroslav Skála

18. prosince 2011 v 12:49 |  Zajímavosti

Doc. Skála je důležitá osobnost v historii protialkoholní léčby u nás.

Narodil se 25. května 1916 v Plzni. Vystudoval lékařskou fakultu a zároveň Institut tělesné výchovy a sportu. Po studiích nastoupil na psychiatrickou kliniku, kde se začal zabývat protialkoholní léčbou, jelikož u nás nebyla zavedena léčba pro alkoholiky, kteří ještě netrpí alkoholovou demencí a nebo jinými pozdními negativními účinky alkoholu. O toto se také zasloužila konference v Bruselu, které se účastnil a kde získal kontakt na Anonymní Alkoholiky z USA. Na toto konto založil KLUS - Klub Lidí Usilující o Střízlivost.

V roce 1948 otevřel protialkoholní léčebnu u kostela Sv. Apolináře. A jako první na světě zavedl záchytnou stanici v roce 1951. Záchytky se tak osvědčili, že se začaly otevírat další nejen u nás, ale i po celém světě. Jeho léčebný plán stál na tvrdé dřině pro léčící se pacienty. Začal se užívat Emetin, což je lék, který po požití alkoholu vám vyvolá zvracení. Tím se měl navodit podmíněný reflex. Denně museli pacienti například uběhnout 5 km. Učil je, že sportem si lze navodit dobrou náladu a pocity, ke kterým nepotřebují drogy. Pacienti se starali o osoby na záchytné stanici, aby si uvědomili, jak vypadali, když byli ve stejném stavu a jak se asi museli cítit ti druzí, co se o ně tenkrát starali. Doc. Skála stál za tvrdou doživotní abstinencí a sám byl zatvrzelým abstinentem. Nebyl to jenom alkoholog, ale i psychoterapeut, který pomáhal svým pacientům se vrátit do svého života tak, aby zase nesklouzli zpátky.

Doc. Jaroslav Skála zemřel v 91 letech 25. listopadu 2007.

Přidávám dokument o něm a o jeho životní spolupracovnici a ke konci života i družky Arnoštky Maťové, kteří oba zasvětili svůj život práci. A myslím, že rozhodně stojí za shlédnutí.

Paměť 20. století - Nebylo to marný

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama