Článek o korupci v českém zdravotnictví Zde k přečtení

Jsme předurčeni ?

25. prosince 2011 v 21:27 |  Ze života mého
Zajímalo by mě, jestli jsme nějak předurčení, co se našeho života a celkově naší osoby týče. Budeme opakovat ty samé chyby jako naši rodiče ? Historie se opakuje. Platí to i v osobním životě ? Jsme nějakým způsobem zacyklení ?

Co se týká osoby. Sama na sobě pozoruji občas stejné vzory chování, které má moje máma. A přitom jsou to zrovna ty věci, které zrovna na mamce neobdivuju. Vím to, ale nějak to nedokážu přímo kontrolovat. Vždycky mi to dojde, až když je po všem. Pak se chytám za nos. Je toto o tom, že jsem to prostě přebrala tím, jak jsem s rodiči vyrůstala? Byla bych jiná, kdybych vyrůstala s někým jiným ? Nebo se toto dědí ? Na tuhle otázku bych asi měla sama znát odpověď, ale ještě jsem se po ní nikdy moc nepídila. Ono se řekne - poučte se z chyb svých i ostatních - ale u mě tohle moc nefunguje. Jsem hodně impulzivní a dochází mi vše až po tom impulsu. Snažím se, ale jde mi to jen u bezvýznamných věcí. Možná se to změní ještě s přibývajícími léty. Otázkou je, kam se to bude celé vyvíjet.

Někdo říká, že jedinec si sám ovlivňuje svůj život. Jiný věří v osud. Sama ani nevím, v co zrovna věřím já. Asi to bude něco mezitím. Protože někdy se mi dějou věci, o kterých opravdu nevím, jak bych je měla sama ovlivnit, když na to opravdu nemám prostředky. Takže asi nějak předurčeni jsme, ale můžeme to trochu změnit vlastními činy. Asi to může vypadat jako v nějaké hře. Kde si můžeme vybrat z určitých možností a dle naší volby se pak příběh ubírá trochu jinak. Ale mají pak ty příběhy stejný konec, ke kterému se dobereme různými způsoby ? Nebo je těch konců víc ?

Je to trochu na přeskáčku, ale tohle mě teď napadlo a potřebovala jsem to rychle napsat. Tak se omlouvám za rozlítanost. ;o) Přeju pěkný večer
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Libor Libor | Web | 26. prosince 2011 v 11:12 | Reagovat

Takové sociální návyky jsou asi hodně ovlivněny habituací, apod. Prostě přejímáme vzory, které máme k dispozici.
Znáš Psychologii od Kassina? Tam je k tomu velice pěkný příklad (myslí, že se jedná o kapitolu 8) :-)

2 Zuzka Zuzka | Web | 26. prosince 2011 v 15:00 | Reagovat

Ne.. tuhle knihu neznám, ale možná kvůli ní navštívím knihovnu a podívám se po ní. Díky moc za tip. ;o)

3 Amelie Amelie | Web | 27. prosince 2011 v 0:30 | Reagovat

Určitě přejímáme to, co vidíme, něco máme v genech, ale já se snažím být úplně jiná, i když někdy to původní vyplave na povrch. Nechci být jako moje matka a snad se mi to daří..ale někdy to dá velkou práci...s přibývajícím věkem to jde (snad) lépe.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama