Článek o korupci v českém zdravotnictví Zde k přečtení

Ken Kesey - Skřínka s démonem

17. února 2012 v 10:19 |  Počteníčko
Když se řekne Ken Kesey, tak si každý určitě představí autora knihy Vyhoďme ho z kola ven, kterou úspěšně zpracoval do filmové podoby M. Forman pod jménem Přelet nad kukaččím hnízdem. Skřínku s démonem jsem dostala už před lety, ale dostala jsem se k ní až teď.

Knížka obsahuje různé kapitoly, které na sebe ani moc nenavazují. Každá kapitola je psaná jinak. Autor o sobě buď mluví v ich - formě, ve třetí osobě nebo se na svět dívá očima svého syna a nebo vypráví slovy své babičky. Některé kapitoly jsou zpracované i formou rozhovoru. Mluví o sobě jako o farmáři, spisovateli, který se vydal hledat tajemství do Egypta a nebo třeba jako novináři, který se účastnil maratonu v Pekingu. Období, ve kterém se knížka pohybuje se nachází na pomezí bítníků a hippies. Přesto že už v tomhle období Kesey moc neexperimentoval s halucinogeny, tak se zde objevuje hodně drog a alkoholu. Je tu i část, ve které vypráví o svých potížích, kdy měl přepsat Vyhoďme ho z kola ven do scénáře.

Asi dvě kapitoly z celé knihy na mě zapůsobily nejvíc. Muž s převodovkou za hranicemi a Běh proti velké zdi.
Muž s převodovkou za hranicemi vypráví o postarším Američanovi, který se ještě se svou manželkou vydá na výlet do Mexika. Cestou mu odejde převodovka a on se musí potýkat s jinou kulturou a jinými zvyklostmi. Tenhle výlet měl možná znovu stmelit jejich manželství. Pak najednou střih a Kesey nás zavádí do vlasního příběhu, kdy s bratrem a otcem se sami vydali na poslední otcův výlet do Mexika.

Běh proti velké zdi. Tady se střídají různé pohledy na jeden příběh. Příběh, kdy se v Pekingu koná slavný maraton, který měl předvést, že Čína má i navíc. Jak ale je ale vidět, tak celý maraton je jedno velké pozlátko. Najdou se zde hodně rozličné postavy. Jednotlivé pohledy účastníků jsou odděleny citáty od Lao-c´, čínského dějepisce. Verše, které mě asi nejvíc zaujaly zněly takhle :

Když nejlepší žák slyší
o cestě,
neúnavně se po ní vydá.
Když průměrný žák slyší
o cestě,
přemýšlí o ní chvíli a pak jí pustí z hlavy.
Když nejhorší žák slyší
o cestě,
začne se hlasitě smát.
Kdyby se nesmál,
nemohla by se zváti cestou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Shariony Shariony | Web | 18. února 2012 v 22:02 | Reagovat

Záleží, co to bylo za cestu... Takže je ta kniha hodně autobiografická, hmm, mohlo by to být zajímavé. Nepíše se tam, kde získal inspiraci k Vyhoďme ho z kola ven?

2 Zuzka Zuzka | Web | 18. února 2012 v 23:15 | Reagovat

On chvíli pracoval jako dozorce v jednom blázinci. Moc dlouho tam nevydržel a když si pak dal nějaký halucinogen, kde se mu objevil v představě indián, tak byla myšlenka na Vyhoďme ho z kola ven na světě.. :o)

3 Tril Tril | 21. února 2012 v 18:40 | Reagovat

to vypadá dobře... to si asi přečtu :))))

4 ann-ihilation ann-ihilation | Web | 25. prosince 2013 v 15:03 | Reagovat

Nemůžu si pomoct, ale mě tahle kniha naprosto zklamala. Sice byla dost osobní a nostalgická, takže působila přesvědčivě, ale hrozně mě nudila, nic ve mně nedokázala zanechat. Na druhou stranu, jestli to byl teda krok k inspiraci k Vyhoďme ho z kola ven, tak koukám. Ta se mi totiž líbila šíleně.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama