Článek o korupci v českém zdravotnictví Zde k přečtení

Romanovci a Svatovítský poklad

9. února 2012 v 11:18 |  Ze života mého
Po dlouhé době jsme se včera vydali opět na rodinný výlet. Naším cílem byly Hradčany a výstava Carský dvůr pod žezlem Romanovců a protože tam zároveň probíhá výstava Svatovítského pokladu, tak jsme to vzali vše jedním vrzem.

Romanovci jsou docela pěkně udělaná výstava. Není příliš dlouhá a zároveň se člověk seznámí s životem na carském dvoře a vlastně s počátky Romanovců. Rozhodně se neměli špatně mezi těmi nekončícími průvody a žranicemi, které se konaly ke každé maličkosti. Co mě docela překvapilo, bylo to, jakým stylem si car vybíral nevěstu. Na carský dvůr se sjelo kolem 200 mladých pannen, které nemusely být ani urozeného původu, jelikož hlavním kritériem při výběru byla jejich krása. Vybrané nevěstě pak už nezbývalo nic jiného než se jen modlit, aby porodila co nejvíce dětí a to především chlapců. Pokud nemohla panovníkovi dát syna, tak ji zavřeli proti její vůli do kláštera a car si vybíral další nápadnici.

Svatovítský poklad se skládá z různých relikviářů, které v sobě skrývají zakomponované různé ostatky svatých, cárů z bederní roušky Krista a třísek z toho pověstného kříže. Když si tak člověk prochází tu výstavu, tak mu prostě musí vytanout na mysli to, jak asi musel ten kříž být velký, když takových třísek je po celém světě určitě mraky. Možná by se mohl podobat nějaké vzrostlé sekvoji. Nechce se mi moc také věřit, že se zachoval ubrus z poslední večeře a nebo že bederní rouška Krista byla taky nějak více objemná. Samozřejmě toto je můj pohled. Pohled nevěřícího člověka. Úplně vidím Karla IV., který těchto relikvií hodně nashromáždil a že se pachtil za každým kouskem hadru, který po Kristovi zbyl. Poté investoval ještě daleko víc peněz do výroby krásných relikviářů zdobených krásnými a drahými kameny. Pohled je to krásný, ale kdo vám tenkrát mohl zaručit, že jsou tyto ostatky vstkutku toho a toho svatého a že to není padělek. Podle mě to musela být velká sázka do loterie. A nedivila bych se, kdyby to na tom někdo tenkrát nevydělal. Protože pochybuju, že se tahle lidská vlasnost neobjevovala ve středověku tak hojně jako teď za naší doby.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Libor Libor | Web | 9. února 2012 v 11:58 | Reagovat

To víš, relikvie, stoprocentně pravý Ježíš! :-).
Výstavy se mi celkem líbily, ale Svatovítský poklad mi přišel až neúměrně drahý (vstupenka).

2 Zuzka Zuzka | Web | 9. února 2012 v 14:56 | Reagovat

No to máš pravdu. Sama bych do toho asi nezainvestovala peníze. Bylo to hodně nadhodnocené.

3 T(h)om T(h)om | Web | 9. února 2012 v 21:27 | Reagovat

Návštěvu té výstavy Romanovců ti docela závidím. V televizi vypadala hodně zajímavě:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama