Článek o korupci v českém zdravotnictví Zde k přečtení

Sloní muž ( The Elephant Man, 1980 )

2. září 2012 v 18:36 |  Filmový koutek

Jedná se o Lynchův druhý, komerčně neobyčejně úspěšný film. Příběh znetvořeného muže, natočený podle vzpomínek pamětníků F. Trevese a A. Montagua. Lynch v něm projevil zálibu v bizarnosti a krutosti, patrnou už v jeho prvotině. Osud Johna Merricka, "sloního muže", který skutečně žil na přelomu století, je však líčen s akcentem na humanistické vyznění příběhu jeho utrpení. D. Lynch pojal film jako odsouzení předpojatosti společnosti vůči "nenormalitě" a jako výzvu k přijímání odlišnosti. Film je černobílý a kamera F. Francise mu dává expresionistické ladění souznějící s jeho dramatickým obsahem. Roli "sloního muže" vytvořil v důmyslné masce John Hurt, další postavy vytvořili Antony Hopkins, John Gielgud a Anne Bancroftová, kteří svou účastí nesporně přispěli k úspěchu filmu, děsícího krutostí, jíž je člověk schopen, a dojímajícího údělem hrdiny. (oficiální text distributora)

Musím říct, že tenhle film se mi opravdu zažral pod kůži. I když jsem ho viděla před necelými dvěma měsíci, tak vzpomínka na něj ve mě pořád vyvolává roztodivné pocity. Příběh je velice poutavý a vyvolává v člověku hodně otázek. Nedovedu si představit, jaké to muselo ve skutečnosti být sloním mužem. I když filmové zpracování je dle mého názoru úplně dokonalé. Přesto vžít se do této postavy ve mě vyvolává pocity jako strach, znechucení, izolovanost a vlastně rozhořčení nad tím, že lidi soudí hlavně podle vnějšku a nepídí se moc po tom, jaký člověk skutečně je. Je fakt, že ta naše schránka dělá mnohé. Hezcí lidé to mají v životě lehčí, i když občas se může stát, že vnitřně rozhodně krásní nejsou a jejich vnitřní podoba by se dala srovnat s vnější podobou sloního muže. A je také pravda, že mnohdy člověk odsoudí druhého lehce a hned z boku, protože se mu nelíbí na první pohled. Proto lidi hned odsuzovali sloního muže za monstrum a zlého tvora, i když vlastně ve skutečnosti to byl velmi slušný a laskavý člověk, který to měl v životě hodně těžké právě kvůli jeho zevnějšku. Antony Hopkins v roli lékaře, který se sloního muže ujme v první řadě proto, aby ho mohl prozkoumat z ryze anatomického hlediska, je naprosto fantastický. Je krásné pozorovat ten přerod v jeho postavě.

Film vřele doporučuju ke skouknutí. Rozhodně stálo za to se na něj podívat.

Moje hodnocení : 9,5/10 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Libor Libor | Web | 2. září 2012 v 18:56 | Reagovat

Jo, to se mi líbilo. Trochu odklon po "Mazací hlavě", ale je vidět, že i Lynch (když chce) dokáže natočit (skoro!) normální příběh (další normální je Příběh Alvian Straighta).

2 Zuzka Zuzka | Web | 2. září 2012 v 19:13 | Reagovat

[1]: já teprve začínám s Lynchem.. takže ty dva filmy, které zmiňuješ jsem ještě neviděla.. :o)Ale Twin Peaks jsem viděla a to se mi hodně líbilo. :o)

3 Libor Libor | Web | 3. září 2012 v 15:17 | Reagovat

[2]: Twin Peaks seriál nebo film? Seriál mi přišel totiž o dost lepší (sovy nejsou tím, čím se zdají být!! :-))).
Ale Lynch je vážně ujetina, doma to mám zakázané pouštět.
P. S. Za nejlepší kousky považuji "Mazací hlavu" a Mulholland Drive s Twin Peaks.

4 Zuzka Zuzka | Web | 3. září 2012 v 15:44 | Reagovat

viděla jsem seriál.. ale už je to dávno.. právě si říkám, že bych ho mohla skouknout znova, protože si ho moc nepamatuju.. :o) a na tu Mazací hlavu si schválně posvítím.. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama