Článek o korupci v českém zdravotnictví Zde k přečtení

Petrolejové Lampy (1971)

31. března 2013 v 23:09 |  Filmový koutek

Sugestivní filmové drama Petrolejové lampy natočil Juraj Herz podle stejnojmenného románu Jaroslava Havlíčka. Vypráví v něm tragický příběh stárnoucí dívky Štěpy, žijící na přelomu století v dusném prostředí českého maloměsta, v ovzduší nepochopení a předstíraných citů, přetvářky a falše. Štěpě jsou neustále matkou vnucováni adepti na ženění, kteří ovšem musejí pocházet z téhož okruhu jako ona. Štěpa je však jiná než ostatní dívky. Jakoby zasažena duchem emancipace vyslouží si pověst dívky volných mravů a ta přirozeně nápadníky z řad městské honorace odrazuje. Než by se stala starou pannou, provdá se za bratrance, zkrachovalého důstojníka. V den svatby ale ještě netuší, jaká strašlivá nemoc pronásleduje jejího ženicha...

Pečlivě rekonstruované období secese v sobě tají osudové lidské trápení: stárnoucí dívka z rodiny maloměstské honorace se dočká svého štěstí, když se provdá na pohledného důstojníka. Netuší ovšem, že muž trpí zhoubnou pohlavní chorobu - s marnou obětavostí pak o něho pečuje, vystavena zlomyslnému posměchu svého okolí. Vynikající, stále sugestivní snímek Juraje Herze se opírá o procítěné, jemně odstíněné herecké výkony Ivy Janžurové a Petra Čepka.(oficiální text distributora)

Petrolejové lampy je snad nejvíce zmiňovaný film na naší fakultě. Už od třeťáku, kdy jsme se učili o syfilis, o tomto filmu slýcháváme. A proč ? Kvůli famóznímu hereckému výkonu Petra Čepka, který dokonale ztvárnil přeměnu své postavy. Přeměnu od neúšpěšného zadluženého důstojníka po člověka, který trpí terciární stádiem syfilidy.

Třetí stádium syfilis nastupuje u nakaženého neléčeného člověka po 15 - 20 letech od primární infekce. Mimojiné se na člověku objevují ostře ohraničené "boule" - gummata, která se tvoří v kůži a v jiných orgánech. Ale co bylo krásně vidět ve filmu, byly další dva příznaky terciárního stádia syfilis a to Progresivní paralysa a Tabes Dorsalis. Teď se pokusím Vám tyto dva termíny trochu osvětlit.Progresivní Paralysa je způsobena zánětem mozku a plen mozkových, který se nejčastěji vyskytuje ve frontálním laloku. Tedy centru, které ovladá naše chování a dělá z nás to, co jsme (naše osobnost). Proto se objevují u takového člověka poruchy chování, koncentrace, úsudku. Může mít velikášské bludy a nebo naopak depresivní ladění. Postupně se člověk propracovává do demence.

Tabes Dorsalis je specifické postižení míchy, které způsobí problémy s hybností a rovnováhou. Končetiny pobolívají a celkově se to projeví právě tou slavnou zvláštní chůzí, kterou můžete vidět ve filmu.

V dnešní době už třetí stádium běžně nevídáme. Penicilin si s Treponemou Pallidum lehce poradíme. I když byl v poslední době zaznamenám vzestup hlášených nověnakažených pacientů. Že by populace trochu polevila v tom, dávat si pozor na STD ?

Film není skvělý jen kvůli těmto příznakům, co jsem zde vyjmenovala. Krásně odráží atmosféru tamější doby, kdy to ženy neměly rozhodně lehké. Pokud jen trochu vybočovaly svým chováním z řady, tak se na ně jejich okolí začalo dívat skrz prsty. Štěpě osud rozhodně nepřál a ještě víc ji na její bedra naložil, když se provdala za člověka, který se během let proměnil v dementního blázna. Vím, že se u tohoto filmu nejvíce cení výkonu Petra Čepka, ale Iva Janžurová zde předvedla také nádherný výkon hodný obdivu. Proto neváhejte a pokud jste dosud neviděli, tak se podívejte.

Moje hodnocení : 10/10


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Libor Libor | Web | 3. dubna 2013 v 22:21 | Reagovat

Čepka jsem se jako malý ve filmech docela bál.... a dodnes se jako klenot vyjímá jeho kladná role v Údolí včel :).

2 Stranger_in_darkness Stranger_in_darkness | Web | 5. dubna 2013 v 20:23 | Reagovat

je to jeho herecky koncert ... nezapomenutelne :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama