Článek o korupci v českém zdravotnictví Zde k přečtení

Rady Starších

20. března 2013 v 15:00 |  Ze života mého
Nedávno jsem byla navštívit tátu. Bavili jsme se o různých věcech např. o stavu našeho zdravotnictví a tak dál, ale o tom bych se dnes nechtěla bavit. Zajímalo by mě, jestli si berete rady vašich rodičů a nebo obecně starších lidí k srdci?

Taťka vyprávěl o tom, že když byl mladý, tak se mu děda pokoušel dávat určité rady , které si nasbíral svými zkušenostmi. Tenkrát to pro tátu byly prostě neuchopitelné rady. Na kloub jim přišel až s léty, když si taky zažil své. I když děda nebyl doktor, ale spíš zemědělec, tak táta musel uznat, že prostě některé ty rady měly hodně do sebe a děda měl tenkrát pravdu. Léta dělají zkušenosti. Táta se mi taky pokoušel dávat určité rady. Ale i když jsem dobře poslouchala, tak si sama nejsem jistá, jestli se jimi budu dokázat řídit. Byť mi přišly logické a lehce aplikovatelné. Ale to se uvidí až ve chvíli, kdy je budu potřebovat.

Obecně ráda poslouchám vyprávění někoho staršího, protože se toho člověk takhle více doví než kdyby si to někde přečetl. Dostane tak člověk lepší perspektivu o tom, jak to tenkrát v tom světě vypadalo. Proto mě mrzí, že děda z tátovi strany už nežije a zemřel, když jsem byla ještě malý špunt, protože zažil protektorát a mě by moc zajímalo, jak to tenkrát vypadalo z jeho pohledu. Starší lidé mají více zkušeností, proto by si člověk měl od nich brát rady, protože to prostě znají z praktického hlediska. Většinou si už věci zažili. Týkaly se jich a můžou se na ně dívat z časového odstupu. Tady narážím na příklad, který nám často vyprávějí ve škole, že sestra toho většinou ví "překvapivě" více než novopečený doktor. Ano, ví toho více z toho praktického hlediska. A nemyslím si, že by prostě na ně člověk měl koukat z pozice "já jsem ten velký vystudovaný doktor a ty jsi sestra" a brát jejich rady na lehkou váhu. Škoda, že už dnes nefunguje takové to vzdělávání doktorů, kdy si mladého doktora vzal pod křídla nějaký starší lékař a naučil ho všem těm fíglům, které potřebuje třeba do služby a tak. Dnes prý na to nikdo nemá moc čas a ani náladu. Ale pevně doufám, že vyjímky stále někde existují.

Rozhovory by se neměly brát na lehkou váhu. Jen je škoda, že v dnešní době lidé už moc nekomunikují mezi sebou. A nebo k tomu používají internet. Přece jen osobní kontakt dělá velké věci a myslím si, že člověk si pak i lépe vše zapamatuje než když konverzace probíhá pouze virtuálně přes písmenka.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 shariony shariony | E-mail | Web | 20. března 2013 v 20:52 | Reagovat

Taky mě moc mrzí, že můj děda umřel, když jsem byla malým špuntem... Nejlepší prý bývá společnost rozličných lidí - věkově, muži, ženy i národnostně - tak i z manažerského úhlu pohledu vznikají nejlepší nápady a pracuje se nejefektivněji. A nejspíš se tak i žije :-)

2 Šárka Šárka | 20. března 2013 v 22:38 | Reagovat

Rady starších? Záleží jakých. Třeba svou mámu bych radši neposlouchala :-(

Ale jinak se vlastně docela často pohybuji mezi staršími lidmi a ne všichni mají potřebu prvoplánově radit, což je osvěžující.

Na druhou stranu... Když se jich zeptám, poradí mi nebo mě uklidní. A většinou to všechno dopadne dobře i díky jejich radám.

3 Zuzka Zuzka | Web | 21. března 2013 v 6:58 | Reagovat

Jsem to taky nebrala do slova.. :o) Existují lidé, od kterých bych si nedala radit, ani kdyby byli sebezkušenější na světě. A občas mi i ty tendence pořád radit taky vadí. Třeba naše babička ta by radila pořád a ve všem, ale teda tu bych taky asi neposlouchala :o)

4 Libor Libor | Web | 21. března 2013 v 7:50 | Reagovat

Rady starších si moc k srdci neberu, vím, že bych asi leckdy měl, nicméně dost záleží na tom, kdo a pro jakou situaci ty rady pronáší.
A ten obrázek je dokonalý! :-)

5 Šárka Šárka | 24. března 2013 v 10:02 | Reagovat

Je ovšem pravda, že zkušenosti dělají své. Nedávno jsem se bavila s jedním svým vrstevníkem a on vůbec nechápal, jak jeden svůj názor můžu myslet vážně, protože se zatím nikdy nesetkal s podobnou situací. Takže možná ani nezáleží na věku, ale spíš na situaci, podobnosti různých zkušeností apod.

6 Zuzka Zuzka | Web | 24. března 2013 v 14:44 | Reagovat

Tak určitě nejvíc člověk čerpá ze svých zkušeností. Na druhou stranu se nedivím těm starším lidem, když pak chtějí radit mladším. Když třeba vidí z vlastních zkušeností, že se ten člověk žene třeba do nějakého maléru. Ale chápu z vlastní zkušenosti, že prostě pro toho mladého člověka je to docela otravné, když to nevidí a nevěří.. :o)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama