Článek o korupci v českém zdravotnictví Zde k přečtení

"Revoluce" ve zdravotnictví

11. března 2013 v 21:27 |  Postřehy
Mám tu pro Vás jedno video, které si myslím, že nepotřebuje moc komentář, pokud ho celé zhlédnete. Jedná se o dokument o americkém zdravotnictví. Do teď jsem si myslela, že v USA mají problémy s lékařskou péčí pouze lidé, kteří si neplatí zdravotní pojištění. Ale opak zdá se býti pravdou. V tomto dvouhodinovém snímku je zobrazeno několik lidských příběhů. Tito lidé si řádně platili svoje pojištění a domnívali se, že budou řádně ošetřeni, ale lékařská pomoc jim byla zamítnuta, protože buď byla moc nákladná a nebo revizní lékař neviděl důvod, proč léčbu aplikovat, protože se mu nezdála potřebná. Uvedu jeden příklad. Mladá slečna si platí pojištění. Dostane nějakou nemoc. Oni jí odoperují. Ale pak revizní lékař zjistí, že žena prodělala ještě před uzavřením smlouvy o pojištění kvasinkovou infekci. Na toto konto je ženě pojištění odebráno, protože zatajila, že prodělala kvasinkovou infekci, která by mohla být symptomem nějaké vážné nemoci, kvůli které by jí bylo toto pojištění zamítnuto. Je tohle vůbec možné ? Chceme tenhle přístup zde ?

Další příklad. Dítě onemocní. Maminka je pojištěná u jisté pojišťovny, která vlastní určitý řetězec nemocnic, lékařů, lékáren atd. Maminka zavolá pohotovost. Sanitka jí odveze i s dítětem do nemocnice, která není v koncernu její pojišťovny. Tam jí odmítnou tedy ošetřit, protože by to ošetření její pojišťovna neproplatila. Zdá se Vám toto jako vzdálená skutečnost ? Vězte, že už ani v ČR nejsme moc daleko od takovéhle skutečnosti.

Tento model zdravotnictví chtěl prosadit u nás pan bývalý misnistr zdravotnictví Julínek. Když nastoupila tato vláda, tak pan Julínek působil jako poradce reformy zdravotnictví. Nynější ministr Heger se takovéhle docela drastické proměny trochu zalekl, ale zase nepopřel, že s takovouto reformou nesouhlasí a navrhl poněkud měkčí kroky. Ale vlastně v základě se jedná o to samé. Převézt všechnu odpovědnost na pojišťovny, které se pak zprivatizují a tím pádem se celé naše zdravotnictví ocitne pod tím stejným tlakem jako je to v USA. Naše životy a nemoci nebudou řídit lékaři podle jejich vlastního vědomí a svědomí, ale úředníci pojišťoven. Není od věci, že v USA revizní lékař, který zamítne co nejvíce zákroků dostává pak tučné bonusy.

Bývala jsem pojištěncem pojišťovny Metal-Alianz, která se nedávno sjednotila s Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnou, která vznikla na základě pojišťovny Agel, jejímž zakladatelem byl pan Chrenek v roce 2008 (50 tis. pojištěnců) . V roce 2009 pojišťovna Agel fúzuje s Hutnickou zaměstnaneckou pojišťovnou (HZP) a pojišťovna Agel zaniká (430 tis pojištěnců). O tři měsíce později se spojuje HZP s Českou národní zdravotní pojišťovnou a vzniká Česká průmyslová zdravotní pojišťovna se 730 tisíci pojištěnci. Po fúzi s Metal-Alianz má ČPZP přes 1,2 milionů pojištěnců. (Metal-Alianz dle mého názoru neměla žádný důvod fúzovat). Stává se z ní druhá největší pojišťovna v ČR hned po VZP. Podotkněmě, že tuto fúzi podepsal pan ministr zdravotnictví Heger, i když se netajil, že se mu fúze nelíbi, ale přesto musel podepsat. Nebudu tu mluvit o tom, že Agel vlastní několik zdravotních zařízení na severní Moravě a jinde po ČR, takže už se tu buduje síť tzv. řízené péče.

Tyto informace jsem si nevycucala z prstu, ale z ze zprávy Národního fondu proti korupci o zdravotnictví. Zpráva má něco přes 146 stránek a musím říct, že mi pořádně trnulo v žilách, když jsem si to četla. Jsou zde zdrcující příklady o tom, jak se rozkrádá naše zdravotnictví. Jak finance ze státu tečou do soukromých rukou přes zprostředkovatelské firmy. O privatizaci nemocnic. Mimochodem Hořovická nemocnice byla prodáná pouze za 50 miliónů, ale nedávno před prodejem do ní stát nainvestoval skoro 300 milionů korun. Za kolik myslíte, že byla prodána Brandýská nemocnice ? Neuvěříte. Se všemi pozemky, domem na náměstí, poliklinikou v Čelákovicích a já nevím ještě čím byla prodána pouze za 7,5 miliony korun. No to bych si skoro mohla pořídit i já. I když mě by asi nikdo takovouhle slevu nedal. Zpráva pojednává i o tom, jak se liší hrazení od pojišťoven v jednotlivých nemocnicích. Není s podivem, že v Hořovicích se účtuje za operaci slepého střeva skoro třikrát tolik než v krajské nemocnici. Pokud budete chtít se přesvědčit na vlastní oči, ráda tu zprávu v pdf. formátu přepošlu na mail.

Myslím si, že o této tématice se moc nemluví. Tudíž se o ní ví málo. Doufám, že můj článek byl aspoň trochu pochopitelný. Napsala jsem ho v rychlosti, protože už jsem nedokázala prostě to držet v sobě, tak jsem se snažila ze sebe dostat, co nejrychleji všechny myšlenky. Tak doufám, že to aspoň k něčemu bylo. :o)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Šárka Šárka | 11. března 2013 v 22:20 | Reagovat

Řekla bych, že by se o tom i mluvilo, kdyby se to dalo dokázat... :-(

2 Zuzka Zuzka | Web | 11. března 2013 v 22:23 | Reagovat

[1]: To máš pravdu. Nejvíc mě štvaly pasáže o těch zprostředkovatelských firmách s anonymními akcionáři. Tam opravdu nejde dokázat, kam ty peníze tečou. A celý to smrdí jako rok uleželý syreček.

3 eluin eluin | Web | 12. března 2013 v 0:23 | Reagovat

Dobry clanek,bohuzel,ze zdravotnictvi se stava cim dal tim vetsi byznys. S Horovickou nemoc.je to smutne,kdyz si clovek jen uvedomi,ze v 50.letech,kdyz se stavela,tak se okolni obce slozily castecne na jeji vystavbu a dnes..za trapnych 50milionu:(. On to ted vlastni nejaky Rek,ne? Ten dokument bych si docela rad precetl,kdyztak mi jej,prosim,hod na mail.

4 Jan Stanislav Jan Stanislav | Web | 12. března 2013 v 3:31 | Reagovat

jnj ... njn ...

5 Zuzka Zuzka | Web | 12. března 2013 v 6:59 | Reagovat

[3]: Určo. Hned, jak přijdu ze školy, tak ho máš na mailu. ;o)

No hlavně, za 50 miliónů, když do ní předtím nasypali přes 300 miliónů ? To je fakt výsměch. Odhad na tu nemocnici byl něco kolem 100 miliónů a mám dojem, že v tom dokumentu psali, že ten odhad byl až na druhý pokus. Samozřejmě se ten odhad snažili, co nejvíc snížit.

Ano, Hořovickou nemocnici vlastní Řek. Já mu říkám krycím jménem "zelinář" :-D On vlastní i Berounskou nemocnici a pak MRI na Chodově.

Kdyby aspoň v těch Hořovicích pro ty doktory bylo dobrý prostředí. Ale oni tam akorát všechny vyházeli a nebo je vystnadili nízkými platy. A velký platy berou pouze lidi, co tam dojíždí z Plzně a nebo z Benešova. Protože prostě lidi, co tam pracují více než 20 let nejsou tak produktivní. Blbnina.

6 *AnetWolfLun* *AnetWolfLun* | E-mail | Web | 14. března 2013 v 12:54 | Reagovat

- zajímavé, o tom sem nepřemýšlela.
- mockrát děkuju. ^^

7 shariony shariony | E-mail | Web | 20. března 2013 v 22:37 | Reagovat

Sicko je hodně dobrý dokument. Nechápu, že to ty lidi nevidí. To je pořád "volná ruka trhu zvládne vše" a bla bla bla, i na blogu jsem se s tím setkala, od lidí, kteří si myslí, jak všemu rozumí a že jsou ti "chytří" a "dokonalí". A to je právě ono - v tisku se o podobných věcech moc nepíše - a když, lidi to nezajímá, nedají si to do souvislostí a nejspíš ani nepředpokládají, že by se i jich někdy toto mohlo negativně dotýkat. A přeci záleží i na ostatních lidech. A pořád budou volit strany, které tohle zavádí, protože stačí, když mají na své straně média a PR. A pak se i naše ČSA prodá za pár milionů, atd.Takhle to všechno půjde akorát do kelu, podnikatelům vše a bude to tady jako v Indii a Číně, lidi budou umírat na ulicích, ale hlavně že bude konečně levná pracovní síla bez vzdělání nebo zbytky vzdělané levné pracovní síly a hrst vyvolených.

8 ann-ihilation ann-ihilation | Web | 25. prosince 2013 v 15:10 | Reagovat

Mrazí mi z toho, asi, že tomu tak vážně je. Vždycky se mi z tohodle finančního přístupu dělá na blití. Nepochopím, že někdo může vydělávat na tom, že někomu nepomůže, protože nemá pojištění, nebo si v něm najde nějakou skulinku. Není to náhodou proti Hippokratově přísaze? Pomalu sleduju, jak se to tady hroutí a modlím se, ať se to zlepší. A celou zprávu? Tu fakt vidět nechci, asi bych to neunesla.
Ráda ale vidím, že se nebojíš psát o tom, co je důležité a zároveň se tě to jako člověk dotýká. :) Víc takových článků na blog.cz, prosííím.. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama