Článek o korupci v českém zdravotnictví Zde k přečtení

George Orwell - 1984

15. května 2013 v 21:36 |  Počteníčko

Poslední dobou jsem si oblíbila tyto náměty knih. Zpěv drozda, 451 ° fahrenheita a 1984 mají mnoho společného. Jejich příběhy vypráví o budoucnosti někdy více a někdy méně vzdálené. Vypráví o tom, kam naše populace může dojít a kam vlastně pomalu, ale jistě spěje.

1984 je skvěle napsaná a hodně čtivá kniha. George Orwell ji napsal v roce 1949. A i když by se dalo říci, že je hodně protikomunistická, tak kdyby si člověk odmyslel tento aspekt a domyslel si místo toho dnešní situaci, tak jde použít právě i jako kritika na naší dnešní společnost. Je vidět, že lidstvo se moc nemění. A podle mě za každým selháním, kteréhokoliv nápadu na vylepšení našeho uskupení, stojí právě lidi, kteří to stejně vždy hodí do těch samých kolejí, co to bylo. Líbilo se mi pár myšlenek, které si hlavní hrdina čte v knize.

Například "Podstatným aktem války je ničení. Nemusí to být ničení lidských životů, ale produktů lidské práce. Válka je způsob, jak rozbít na kousky anebo vystřelit do stratosféry či potopit do hlubin moře hmotné statky, které by se jinak daly použít k dosažení nadměrného pohodlí mas a v důsledku toho nakonec i k jejich nadměrné inteligenci." Proč mi toto tak moc asociuje dnešní USA a jejich výbojnou politiku ? Nehledě na to, že jejich přítomnost lze najít skoro u každé válečné akce na zeměkouli. A co se té inteligence týče. Čím je člověk vzdělanější, tím hůř se s ním manipuluje.


"Po celou historickou dobu, možná už od konce mladší doby kamenné, byly na světě tři druhy lidí: Ti nahoře, Ti uprostřed a Ti dole. Dělili se ještě dál, byli nazýváni různými jmény a jejich poměrný počet, jakož i postoj jedněch k druhým se měnil v průběhu věků; ale ve své podstatě se struktura společnosti nikdy nezměnila. Dokonce i po obrovských převratech a zdánlivě neodvolatelných změnách se vždy znovu prosadil týž model, jako se gyroskop vždy vrátí do rovnováhy, poté co se vychýlil daleko na jednu nebo druhou stranu." "Cílem Těch nahoře je zůstat, kde jsou. Cílem Těch uprostřed je vyměnit si místo s Těmi nahoře. Cílem Těch dole, pokud mají nějaký cíl - je totiž trvalou charakteristikou Těch dole, že jsou příliš zkroušeni dřinou, než aby si častěji uvědomovali cokoli mimo svůj každodenní život - je zrušit všechny rozdíly a vytvořit společnost, v níž si budou všichni lidé rovni. A tak se v průběhu dějin znova a znova odehrává boj, který je ve svých hlavních obrysech stále stejný"

Proto si myslím, že by se mělo více přemýšlet. Více si číst a trošku se zamýšlet nad tím, co skutečně se po nás chce, abychom si mysleli, co se po nás vyžaduje a jak je to skutečně. Moc pěkně o tomhle píše pan doktor Koukolík ve své knize Vzpoura deprivantů, která mi teď bohužel leží ladem v knihovně, protože se musím věnovat chirurgii. Ale pěstování kritického myšlení je základ toho, aby si s námi ti nahoře nemohli jen tak dělat, co chtějí. Aby se člověk zamyslel třeba i nad tím, jak sestřiháním jednoho videa lze z jednoho člověka udělat buď geniálního a sympatického člověka a nebo hlupáka, který vypadá oku velice nelahodíce. To nemluvím o práci s fotoshopem. Média v dnešní době nejsou rozhodně nestranná, jak jsme se mohli přesvědčit v nedávné prezidentské volbě a proto by člověk jejich informace neměl brát jako bernou minci, která vždy platí.

Když na konci odbočím trochu od tématu. Moc nesleduji dnešní dění a nevím, o co skutečně šlo, ale moc se mi nelíbí ta nynější situace, co se týče našeho prezidenta. Kam se poděla nějaká vážnost a autorita, kterou projevovali lidé snad naposledy V. Havlovi ? Za dob T. G. Masaryka by si nikdo nedovolil podle mě dělat si šprťouchlata z prezidenta. A všechny tyhle fórky, nadávky a další fiškuntálije tento problém jen prohlubují. Když bych to měla vztáhnout na sebe, tak V. Havel nikdy nebyl můj oblíbenec, ale rozhodně jsem o něm nikdy nešířila veřejně nějaké vtípky. Svým způsobem byl pro mě jako prezident autorita, i když jsem k němu měla své výhrady. Proto s těmi různými fotomontážemi nesouhlasím. Prezident je jednou v čele státu a proto by se mu měla prokazovat určitá úcta, ať je jakýkoliv.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 pavel pavel | Web | 16. května 2013 v 11:14 | Reagovat

Tuhle knihu mám v knihovně a co se týče Zemana, jakou může mít autoritu když se sám chová jako křupan. Je to ostuda, že máme takového představitele a měl byl by sám zamyslet nad tím, proč asi o něm kolují takové vtipy.

2 eluin eluin | 16. května 2013 v 12:22 | Reagovat

Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost. Kdo ovládá současnost, ovládá minulost.

Jedna z mých oblíbených knih :-).

3 shariony shariony | E-mail | Web | 18. května 2013 v 21:26 | Reagovat

[1]: Mezi politiky jsou teď bohužel mnohem větší křupani.
Nepochopím ale, proč mluvíš o nějaké ostudě, když na blogu zveřejňuješ nafocené cizí lidi kolikrát i v intimních chvílích.

Knihu jsem četla a moc se mi, Zuzko, líbí tvoje postřehy. Je to o tom, zamyslet se. Nechat se uchlácholit, že kapitalismus zabrání další totalitě, je podle mě kravina. Každý systém může být jen krůček od ní. Záleží, jak se lidi budou chovat k ostatním, ke slabším - starým i dětem, ženám i menšinám.
Občas mi přijde, že se to tady nebezpečně zvrhává, viz video "Přemluv bábu" nebo S-karty.

4 Zuzka Zuzka | Web | 19. května 2013 v 9:28 | Reagovat

[3]: No je fakt, že bych asi neměla ani tyhle memy nebo tyhle na internetu rozšířené vtipy taky šířit dál... ale myslím si, že když je to někdo neznámý. Někdo, koho nikdo nezná, tak mu to uškodí daleko míň. Já se nezastávám nynějšího prezidenta. Mám o něm své mínění. Ale to bylo spíš konstatování, jak se lidi staví k tomu postu. Na předchozího prezidenta taky byly různé storky a vtipy. Ale je fakt, že ty lidi si to dělají většinou sami no. Bohužel.

Přemluv bábu byl fakt extrém. Nechápu, jak se ti herci k tomu mohli snížit. Přijde mi, že ta úcta ke starším v poslední době hodně pokulhává. Přitom oni mají tolik zkušeností, které by mohli předat dál.

5 Vendy Vendy | Web | 24. května 2013 v 22:34 | Reagovat

1984 mám taky v knihovně a je pořádně děsivá. Hodně znepokojujících myšlenek a hodně věcí mi připadá, že se dějí jako v té knize - i když ne ještě tak extrémně.
S kritickým myšlením a hlavně myšlením vůbec máš pravdu. Teď o tom vedeme polemiku s Annou z Annapos blogu, protože jsem přeposlala jeden email a ona mi vytýká, že vzbuzuje nenávist. Ano i ne. V televizi nám často předkládají dezinformace a zabývají se blbinama, aby odvedli pozornost. A daří se jim to.
Ohledně Zemana, tedy pana prezidenta - bohužel mám chuť ho proplesknout, co teď předvedl, bylo opravdu nechutné. Mám chuť se ho zeptat, co blbne? Vždyť je to chytrý člověk (nebo aspoň byl, než se dostal do politiky? Pamatuji si ho jako oponenta a měl skvělé postřehy a bonmoty, trefné a vtipné, jenže to bylo tak před deseti lety, minimálně a od té doby se tak změnil? Nebo ho politika opravdu sešrotovala, že ji střízlivý neunese?
Je dobré, že máš určitý respekt k hlavě státu, já ho bohužel nemám (ale to i v případě Havla nebo Klause, ten mě opravdu rozlítil s tou závěrečnou amnestií).
Ale je ve funkci prezidenta a tak nějak mám pocit, že to odráží celou situaci u nás. Proč se nad tím rozčilovat? Vždyť u nás je takovej bordel, že opilý prezident už to nezhorší a střízlivý to nezachrání.

6 Vendy Vendy | Web | 24. května 2013 v 22:37 | Reagovat

P.S. Přemluv bábu byl naprosto nechutný šot. Už s tím názvem! Jako by starej člověk byl nemyslící tupec, odpad společnosti. Každá bába, každý dědek, je někomu otcem a matkou. Dnešní mladej blbec bude jednou taky starej blbec. A bude ho zatraceně mrzet, až bude poslouchat, jak se o něm mluví tímto způsobem...

7 Zuzka Zuzka | Web | 25. května 2013 v 16:46 | Reagovat

[5]: Děkuji za pěkný příspěvek :) ...

Já nevím, co si mám o Zemanovi myslet. Poslední dobou moc nesleduju dění.. a nevím, jaký si mám na to udělat sama názor, protože se mi nechce pořád jen čerpat z toho, co vidím v televizi a píšou v běžných sdělovacích prostředcích. Nedávno jsem četla pěkný článek o profesorské situaci u nás. Kdyby se na to člověk podíval i z tohohle úhlu, jak píšou v článku, tak by mohl získat i jiný pohled na věc než že Zeman si postavil hlavu a dělá si, co chce. Ale otázkou stále zůstává, co skutečně stojí za jeho pohnutkami. Tady je ten článek http://www.prvnizpravy.cz/sloupky/president-ktery-kopl-do-vosiho-hnizda/

8 ann-ihilation ann-ihilation | Web | 25. prosince 2013 v 15:05 | Reagovat

1984 je bez keců poklad. :) Líbí se mi, jak jsi podala svoje pochody mysli a myšlenky, které ti přinesla. A vlastně i ta finální úvaha mě zaujala, přijde mi to moudré. :) (i když bych si občas taky zanadávala :D)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama