Článek o korupci v českém zdravotnictví Zde k přečtení

Říjen 2013

Patologie

13. října 2013 v 12:01 Ze života mého
Tak se opět hlásím po dlouhé době. Dnes bych Vám chtěla trochu představit můj obor, kterému se věnuju. Často se mi stává, že když někomu řeknu, že jsem patolog, tak se zděsí, že je to práce s mrtvolama a v jejich pohledech vidím, že si o mně myslí, že jsem nějaká divná nebo nekrofil. Vždycky jim pak trpělivě vysvětluji, jak to skutečně je.

Patologie je velice obsáhlý obor. My jsme taková zákulisní pomoc těm klinikům, s kterými se pak setkáváte. Nejsme vidět, ani nejsme slyšet pro všeobecnou veřejnost a přitom děláme velice důležitou práci. Ano, patolog pracuje s mrtvými lidmi, ale v dnešní době se už tolik nepitvá jako za starých časů, kdy opravdu každý člověk, co umřel v nemocnici byl pitván. Dnes se už pitvá jen na přání klinika a nebo když to můj šéf uzná za vhodné. Já jako začínající patoložka samozřejmě nejvíc se vyskytuju na pitevně, ale to se změní po atestaci. Důležitost patologie spočívá v tom, že odečítáme biopsie. To znamená, že když vám klinik něco vyřízne, uřízne, píchne do vás a nebo prostě z vás něco vyndá, tak to putuje k nám, kde my ten materiál zpracujeme, obarvíme a pak pozorujeme v mikroskopu. A pak soudíme, když jde třeba o nádor, jestli je to hodný nádor, čili benigní, a nebo zlý nádor, neboli maligní a vůbec o jaký druh nádoru jde, co je to zač. Podle toho, jaký mi uděláme závěr, klinik pak nastolí léčbu. Bez nás by klinik nemohl správně léčit, když by nevěděl, o jaký nádor jde. Takhle může svoji léčbu cílit přímo a přesněji než na blind.

Na mém pracovišti se navíc specializujeme na neurodegenerace. Pomalu začínám do těhlech tajů pronikat, ale jde to z tuha. Nějak nemám čas. Potřebovala bych, aby den měl 48 hodin, abych stíhala všechno jako třeba oddych a pak se učit. Člověk neví, jestli se má dřív učit klasickou patologii a nebo se zabývat neuropatologií. Nedávno jsem si oddiagnostikovala svého prvního Alzheimera. Tak snad to nějak pude :)

Přeji pěkný den všem ;)